Diferencované vyučování

Diferencované vyučování

V rámci diferencovaného vyučování učitel přihlíží k aktuálním možnostem svým žákům a uplatňuje princip přiměřenosti při zadávání obtížnosti úloh. Cílem pro učitele je trefit se do jejich zóny nejbližšího vývoje. Učitel takového stavu může docílit zadáváním gradovaných úloh. Jedná se o úlohy, které procvičují konkrétní oblast učiva a jsou rozdělené do tří či více stupňů obtížnosti.   

Východisko  pro materiály v této sekci tvoří další tři zásady Desatera úspěšné práce učitele s heterogenní třídou související s tématem přípravy a realizace diferencované výuky spolu s videoreportáží a tématickým webinářem. 

Desatero zásad učitele pro úspěšnou práci s heterogenní třídou


K daným zásadám lze navíc zhlédnout reportáž ze základní školy Krnov, Janáčkovo náměstí, ve které učitelé realizují vybrané aktivity v rámci modulu diferencované vyučování. Na reportáž navazuje tématický webinář, ve kterém učitelé účastnící se reportáže reflektují a komentují vybrané ukázky z jejich výuky.


Navazující tematický webinář k dobré praxi

Diferencované vyučování (ZŠ Krnov, Janáčkovo náměstí)

Výsledky:
25
06.07.2024
Příklady dobré praxe
Učitel/učitelka
Rodiče

Ve druhém díle podcastu s logopedkou Martinou Křivkovou získají rodiče a pedagogové tipy na další hry zaměřené na rozvoj sluchového vnímání u předškolních a mladších školních dětí. V předchozím díle podcastu jsme se dozvěděli o hrách na rozvoj paměti, pozornosti a sluchového rozlišování. Tento díl na tyto tipy plynule navazuje a završí je vyprávěcími technikami, které ukazují, jak vést malé děti k poslechu i k samostatnému vyprávění s vizuální oporou.

27.06.2024
Podcast
Učitel/učitelka
Školní poradenský pracovník/ce
Rodiče

V prvním díle podcastu s logopedkou Martinou Křivkovou se zaměříme na důležitost rozvoje sluchového vnímání u předškolních dětí coby základ pro efektivní vzdělávání nejen čtení a psaní. Budou zmíněny konkrétní problematické oblasti sluchového vnímání a poskytnuty tipy na hry, které mohou zmírnit logopedické potíže a zároveň pomáhají dětem připravit se na vstup do první třídy. Některé z nich jistě také znáte!

19.04.2024
Příklady dobré praxe
Učitel/učitelka

Využití digitálních technologií, které snadno personalizují a zinteraktivňují učení, včetně využití aplikací založených na umělé inteligenci (AI), otevírá nové možnosti v pedagogickém procesu. Video představuje dialog mezi Lucií Holinkovou a Karlem Klatovským, manažerem vzdělávacích projektů pro Microsoft Česká republika a Slovensko, který představuje způsoby, jakými lze ve výuce využívat nástroje umělé inteligence, včetně konkrétních příkladů jejich aplikace.

06.04.2024
Podcast ,
Příklady dobré praxe
Učitel/učitelka

V nové epizodě podcastu Zapojme všechny, kde Lucie Holinková hovoří s Karlem Klatovským, manažerem vzdělávacích programů pro Microsoft Česká republika a Slovensko, mají posluchači příležitost se dozvědět o přístupu k personalizovanému vzdělávání a o způsobech, jak lze umělou inteligenci využít ve vzdělávacím procesu ve školách.

03.10.2023
Příklady dobré praxe
Učitel/učitelka
Asistent/ka pedagoga

Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF přináší videoukázky práce třídní učitelky v prvním ročníku třídy s rozšířenou výukou některých předmětů, do níž jsou zapojeni nadaní žáci v rámci smíšeného kolektivu. Dana Veselá, koordinátorka podpory nadání institutu v Jihomoravském kraji, je průvodkyní videem. Společně s třídní učitelkou poskytuje komentáře k těmto ukázkám výuky a věnuje se různým aspektům vzdělávání nadaných.

Zpět na začátek