Tandemová výuka – víc hlav víc ví

Tandemová výuka – víc hlav víc ví

21.01.2025
Učitel/učitelka
Ředitel/ředitelka
Národní pedagogický institut představuje reportáž, jak vést efektivní tandemovou výuku. Inspirovat se můžete v ZŠ Kunratice, kde tuto výuku aplikují na prvním i druhém stupni. Na reportáž navazují rozhovory s vyučujícími a ředitelem školy, kteří mají s tandemem zkušenosti. Poté můžete zhlédnout videa, která ukazují, jak lze tandemovou výuku zařadit do vyučování v heterogenních třídách.

Prostřednictvím krátkého videa mohou vyučující, asistenti pedagoga nebo kdokoli další získat podněty k zařazení tandemové výuky do škol, kde působí, nebo ke svému profesnímu rozvoji v práci s heterogenitou.

Struktura videa:

0:02 Uvedení do tématu a představení tandemové výuky, která může vyučujícím usnadnit práci v heterogenních třídách. 

0:36 Vít Beran, ředitel ZŠ Kunratice, hovoří o výhodách tandemové výuky. 

1:14 Ilona Zapletalová, tandemová učitelka, představuje přínosy tandemové výuky v heterogenním kolektivu. 

1:43 Žáci a žákyně mluví o pozitivech, která jim tandemová výuka přináší. 

2:08 Jakub Holec a Jan Mazůrek, tandemoví učitelé přírodovědných předmětů, poukazují na klady tandemové výuky. 

2:53 Tereza Doudová, tandemová učitelka, hovoří o plusech spolupráce a výuky ve dvojici. 

3:29 Zdůraznění vzájemného respektu mezi vyučující dvojicí a vytváření bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné.


Infobox

Tandemová výuka z hlediska heterogenního kolektivu

Tandemová výuka představuje specifický druh výuky (často označován také jako párová výuka), kdy jsou ve třídě současně dva pedagogové s rovnoprávným postavením. To znamená, že oba mají společnou zodpovědnost nejen za realizaci výuky, ale také za její plánování i reflexi. Tandemová výuka se osvědčuje především v heterogenních kolektivech, které vyžadují pestrou paletu výukových metod, diferenciaci obsahu výuky a podobně. Přítomnost dvou pedagogů tak organizačně i obsahově umožní realizovat efektivní výuku s ohledem na různorodé potřeby a možnosti přítomných žáků.


Přečtěte si také rozhovor s tandemovým týmem dvou učitelek ze základní školy v pražských Kunraticích: Tandemová výuka? Nás i děti učí radosti ze spolupráce a rozhovor s Vítem Beranem, ředitelem ZŠ Kunratice, který představuje výhody tandemové výuky v heterogenních třídách. Podívat se můžete i na ukázku hodiny přírodopisu v 8. třídě v tandemovém provedení. Nechte se při své práci inspirovat deseti zásadami pro práci učitele v heterogenní třídě s řadou konkrétních tipů do výuky! 


Tip na odbornou literaturu zabývající se tandemovou výukou:

Dofková, R. (2019). Tandemová výuka v matematice jako instrument reflektivního modelu vzdělávání. e-Pedagogium 19(1), s. 7–⁠⁠⁠⁠⁠⁠13. 






Mohlo by Vás zajímat

Dva učitelé ve třídě: víc možností pro děti

Tandemová výuka dvou vyučujících ve třídě je osvědčený způsob, jak podpořit dětí v heterogenním kolektivu, včetně těch se sociálním znevýhodněním. Umožňuje individualizaci výuky, zlepšuje klima i komunikaci a přispívá ke snížení nerovností. V článku najdete přehled přínosů, podmínek i praktických tipů pro její zavedení.