Svět nadání

Svět nadání

ISSN 1805-7217


Časopis byl Radou pro výzkum, vývoj a inovace nově zařazen mezi česká recenzovaná neimpaktovaná periodika.


Svět nadání je internetový časopis, který vznikl 5.3.2012 za podpory projektu OPVK Perun. Je odborným recenzovaným periodikem, které vychází 2x ročně. Jeho hlavním cílem je zveřejňovat původní, zejména psychologické a pedagogické příspěvky, jež se vztahují k široké problematice nadání (zejména rozumového) a povzbudit tak zájem naší odborné i laické veřejnosti o toto důležité, avšak dosud často opomíjené téma.

Časopis je prostorem pro sdílení nových poznatků a zkušeností všech, kteří se zabývají výzkumem nadání nebo pracují s talentovanou a tvořivou populací dětí či dospělých. Zvláště učitelům nabízí možnost podělit se o své vzdělávací a výchovné metody (praktiky), které se jim osvědčily při výuce nadaných dětí. Časopis je však také příležitostí pro vzájemné propojování odborníků různých specializací, kteří chtějí hledat a objevovat cesty a způsoby, jak talenty kultivovat a rozvíjet. Je prostorem k publikování jak renomovaným autorům, tak i začínajícím odborníkům a studentům vysokých škol.


Milé čtenářky a čtenáři,

vítám vás na stránkách prvního elektronického odborného periodika, věnovaného tématu nadání a nadaných.

Mnohým z vás možná právě teď prolétla hlavou myšlenka, zda není tento záměr - publikovat pravidelně odborné příspěvky, zacílené na nepočetnou skupinu nadaných, projektem až příliš odvážným či ambiciózním. Možná se ptáte, zda se vůbec podaří takové periodikum pravidelně zásobovat zajímavými příspěvky a jestli si tento časopis najde dostatečný počet čtenářů?

I já jsem si podobné otázky opakovaně kladla od chvíle, kdy jsem byla na loňské Světové konference o nadaných v Praze oslovena RNDr. Stanislavem Zelendou, zda bych se nepokusila takový časopis založit. Moji počáteční váhavost a nerozhodnost však rychle vystřídal optimismus a odhodlání pustit se do příprav prvního čísla. Mám totiž pocit, že existence takto zaměřeného časopisu má právě v dnešní době své opodstatnění a smysl.

Zvláště v posledních letech jsme svědky mimořádného nárůstu zájmu našich odborníků (zejména z řad pedagogů a psychologů, ale i studentů vysokých škol) a laiků o témata spojená s nadáním. Spíše náhodně a nahodile se však dovídáme o vzniku nových aktivit a projektů, cenných poznatků, zkušeností a příkladů. Mnohé z nich totiž vznikají často izolovaně, nepropojeně a lokálně, čímž narůstá riziko, že rychle upadnou v zapomnění. Domnívám se tedy, že právě moderní virtuální spojení přes toto periodikum se může stát rychlou a potřebnou cestou ke vzájemné komunikaci mezi odborníky i k šíření, předávání a k uchovávání cenných nových poznatků a zkušeností. Může být užitečným prostorem sdílení a získávání zpětné vazby i místem k odborné diskusi.

Koncepce časopisu je výsledkem několikaměsíční intenzivní spolupráce Redakční rady časopisu, již tvoří přední čeští a slovenští odborníci, kteří se tématu nadání již řadu let výzkumně i prakticky věnují. Všem kolegům jsem velmi vděčna a děkuji, že účast v tomto projektu přijali a že se s nadšením a nápady ponořili do jeho utváření.

Další osud periodika je však od této chvíle již v rukou čtenářů. Prosím a současně vyzývám všechny odborníky, zvláště učitele, ale i studenty, kteří mají k tématu nadání a nadaných co říci, aby neváhali a neotáleli s přípravou svých příspěvků. Těším se, že budeme společně formovat a spoluvytvářet tento náš nový společný prostor.

Přeji si, aby Vám časopis přinášel inspirující a zajímavé poznatky a informace. A novému časopisu přeji, aby si našel stále více čtenářů, kteří jej pustí na monitory svých počítačů, tabletů či mobilů, kteří si jej oblíbí a přijmou za svůj.

Šárka Portešová

Na každý příspěvek jsou vypracovány dva recenzní posudky v oboustranně anonymním recenzním řízení (double-blind peer review). Ani jeden z recenzentů nesmí být pracovníkem stejného pracoviště jako autor či jeden ze spoluautorů. Cílem recenzního řízení je zpřístupnit čtenářům obsahově kvalitní příspěvky o problematice talentu a nadaní.


Hlavní redaktorka:

Doc. RNDr. Eva Trnová, PhD. didaktička, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita Brno

Redakční rada časopisu:

PaedDr. Iveta Stehlíková Bassyová, pedagožka, ZŠ Curieových, Praha


doc. PhDr. Vladimír Dočkal, CSc., psycholog, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie Bratislava


doc. PaedDr. Jana Duchovičová, Ph.D., pedagožka, Pedagogická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa Nitra


doc. PhDr. Jana Marie Havigerová, Ph.D., psycholožka, Ústav preventivního lékařství, Lékařská fakulta Hradec Králové Univerzita Karlova


doc. PhDr. Lenka Hříbková, CSc., psycholožka, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova v Praze a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem


RNDr. Mgr. Zdeňka Chocholoušková, Ph.D., didaktička, garantka podpory nadání NPI ČR Praha


PhDr. Monika Kadrnožková, Ph.D., pedagožka, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova v Praze


Mgr. Eva Klimecká, Ph.D., pedagožka, Fakulta humanitních studií, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně


Mgr. Petra Kolářová, speciální pedagožka, NPI ČR Praha


MUDr. Matěj Kučera, vědecký pracovník, Národní ústav duševního zdraví Praha


doc. PhDr. Šárka Portešová, Ph.D. psycholožka, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita Brno


Mgr. Dana Veselá, Ph.D., Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita Brno


Technický redaktor:

Bc. Ivana Lichtenberková

Vydavatel:

Národní pedagogický institut České republiky, Senovážné náměstí 25, 110 00 Praha 1

Všechny příspěvky budou posouzeny redakční radou časopisu. Recenzní proces je anonymní. Výsledek recenzního řízení bude sdělen hlavnímu autorovi příspěvku. V některých případech může být autorovi/autorům doporučeno text upravit nebo doplnit s cílem zlepšit publikovanou verzi příspěvku. Publikované příspěvky nemusejí vyjadřovat názory redakce.


Typy příspěvků:

  • Přehledové studie
  • Výzkumné a empirické studie
  • Metodické studie
  • Zprávy (tzv. summaries) o zajímavých výzkumných zjištěních, publikovaných v jiných časopisech
  • Diskusní příspěvky a reakce na publikované příspěvky
  • Případy a sdělení z praxe
  • Kazuistiky
  • Eseje, zamyšlení
  • Rozhovory
  • Reportáže
  • Recenze
  • Příspěvky studentů, nejčastěji vycházející z jejich diplomových, případně seminárních prací


Příspěvky do všech rubrik mají tyto základní náležitosti:

  • Název příspěvku
  • Jméno autora/autorky
  • Základní informace o autorovi/autorce: tituly, kde pracujete, či studujete, v jaké oblasti (škola, mimoškolní aktivita, jiná oblast) se s talenty setkáváte, případně proč Vás toto téma zajímá.
  • Kontaktní údaje: Váš e-mail a korespondenční adresa.


Struktura příspěvků do rubriky empirické studie:

  • Abstrakt v českém i anglickém jazyce: max. 10 řádků, měl by obsahovat:
  • Stručné uvedení čtenáře do problematiky, která bude ve Vašem příspěvku probírána, cíl výzkumu.
  • Uvedení názvu metody (metod), které byly ve výzkumu použity.
  • Stručný popis výzkumného souboru.
  • Stručné shrnutí výsledků výzkumu.
  • Vlastní text (krátký úvod, teoretická východiska, cíl výzkumu, výzkumné otázky nebo hypotézy, výzkumný soubor a použité metody, výsledky, diskuse, závěr. Důležitou částí každého příspěvku by mělo být doporučeními pro praxi – jakým způsobem by bylo možné, na základě Vašich poznatků, zlepšovat nebo měnit přístup k nadaným?).
  • Seznam použité literatury řazen abecedně, ve formátu APA. (Způsob základní citace pramenů)


Vzor struktury příspěvku ke stažení


Struktura příspěvků do rubriky Případy a sdělení z praxe

Tato rubrika je zaměřena na předávání a sdílení konkrétních zkušeností odborníků, kteří vzdělá-vají nebo podporují nadané žáky. Uvítáme jak vaše příspěvky zachycující vzdělávací systém celé školy (popřípadě jiné vzdělávací organizace), i příspěvky popisující konkrétní způsob vzdělávání nadaných, např. jen v jedné třídě nebo v jednom ročníku. Aby si každý čtenář udělal jasnou před-stavu o vaší zkušenosti a mohl poznatky využít i ve své praxi, je třeba držet se níže uvedené struktury:

1. Pokud se rozhodnete seznámit čtenáře se vzdělávacím systémem (školy, zájmových, rozvojových organizací pro nadané) je důležité zmínit většinu z následujících bodů:

  • Celková charakteristika školy, ( město x vesnice, státní x soukromá, počet žáků,)  základní filozofie školy,
  • počet nadaných na 1., a na 2. stupni - těch, co mají potvrzené nadání z poradny, druh podporovaného nadání,
  • počet pracovníků participujících na podpoře nadaných a způsob jejich zapojení, existence (případně absence) poradenského pracoviště školy včetně obsazení školního psychologa, spec. pedagoga atd.,
  • jak dlouho se problematice nadání systematicky věnujete,
  • organizační model školy (např. individuální integrace v běžné třídě; individualizace výuky, resp. paralelní práce na úkolech v několika "výkonově homogenních" skupinách v běžné třídě; třídy pro nadané, skupinová výuka nadaných žáků z celého ročníku v některých předmětech; skupinová výuka nadaných napříč ročníky v rámci volitelných předmětů či kroužků - například předmět obohacování, zábavná matematika, akcelerace apod.)
  • klady a zápory daného systému.

2. Pokud budete popisovat konkrétní způsob vzdělávání nadaných žáků, neměl by opět chybět základní rámec (velikost školy, počet nadaných a jak dlouho se dané problematice věnujete), důraz by měl ale být kladen na výukové metody.
Tedy:

  • Ročník, počet nadaných ( s potvrzeným nadáním v PPP a druh nadání) v dané třídě  a počet tzv. šikovných žáků ( bez potvrzení v PPP),
  • zvolená výuková metoda/y,
  • vzájemné doplňování či prolínání zvolených výukových metod,
  • velmi vítaný je i  detailní popis 1 vyučovací metody, která se vám nejvíce osvědčila při výuce nadaných a proč,
  • případně pokus o  porovnání výsledků hodnocení ve skupině nadaných žáků a běžné třídy,
  • klady a zápory dané metody/metod.


Struktura ostatních příspěvků:

Abstrakt se vyžaduje i v přehledových studiích, ostatní příspěvky jsou bez abstraktu. Forma je závislá na zvolené rubrice časopisu (diskuse, úvaha, případy a sdělení z praxe recenze apod.). Pokud autor/ka čerpá i z dalších zdrojů, následuje za textem seznam použité literatury. Je řazen abecedně, nejlépe ve formátu APA. (Způsob základní citace pramenů)

Rozsah příspěvků:

  • Výzkumné a přehledové studie, přibližně 10-15 normovaných stran (30 řádků po 60 znacích).
  • Příspěvky z praxe, úvahy, eseje, přibližně 3-10 normovaných stran.
  • Zprávy, recenze, diskuse, přibližně 1-2 normované strany.


Formát příspěvků:

  • Příspěvky přijímáme ve formátu MS WORD, písmo 12, Times New Roman.
  • Každá strana textu je číslována v pravém dolním rohu.
  • Obrázky a tabulky jsou číslované arabskými čísly a jsou umístěné v textu již na tom místě, kam patří.

Kontaktujte nás prosím, pokud máte jakékoliv další náměty, nápady, jak časopis vylepšovat. Po-vzbuzujeme autory nejrůznějších oborů a disciplín, aby nám poslali své příspěvky a podělili se s čtenáři o svá zjištění, postřehy a pohled na toto aktuální téma.

Kontaktní email: trnova@ped.muni.cz

Příspěvky se přijímají průběžně.

Těšíme se na spolupráci!

Časopis přijímá příspěvky vztahující se k širokému tématu kognitivního (rozumového), uměleckého a pohybového nadání. Není možné vytvořit seznam témat, který by problematiku nadání dokonale pokryl. Níže uvedené okruhy jsou tedy spíše určitými vodítky, náměty a snad i inspirací pro budoucí přispěvatele. Prosíme tedy autory, aby se necítili být těmito náměty jakkoli limitováni, neboť tématika nadání je skutečně velmi široká.

  • Nadání a společenské souvislosti. (Např. dovedeme dospělé nadané uplatnit, máme o ně zájem?)
  • Co utváří nadání?
  • Jak nejlépe vyhledávat a podporovat nadané?  Nástroje, metody, postupy (pro i proti).
  • Jak nejlépe vzdělávat a motivovat nadané? Základní modely a metody vzdělávání (pro a proti).
  • Typologie nadaných žáků a studentů.
  • Nadaní v útlém věku.
  • Vstup nadaných dětí do školy před dovršením šestého roku.
  • Role motivace (včetně volních a pracovních vlastností) v mimořádném výkonu.
  • Mají nadaní nějaké specifické problémy?
  • Nadaní a přírodní vědy (Např. umíme rozpoznat a vzdělávat Eisteiny a Edisony?)
  • Nadaní s handicapem.
  • Nadaní a podvýkonnost.
  • Rodiče nadaných.
  • Učitelé nadaných.
  • Spolupráce rodiny a školy vzhledem k podpoře nadání.
  • Nadaní v jednotlivých vývojových etapách.
  • Mimoškolní podpora rozvoje nadání dětí.
  • Nadační podpora nadaných.
  • Profesní směřování nadaných studentů.
  • Poradenství nadaným žákům a jejich rodičům.
  • Profesní rozvoj pedagogů vzhledem k podpoře nadání.
  • Školní koncepce podpory nadání a kvalita školy vzhledem k podpoře nadání.
  • Školní koordinátor podpory nadání.
  • Vzdělávání nadaných žáků, celospolečenské problémy a výzvy.
  • Kurikulum pro rozvoj nadání žáků (metody, formy, hodnocení, IVP, PLPP, atd.)
  • Rozvoj nadání v kontextu inkluzivní školy.
  • Příklady dobré praxe v rozvoji nadaných.
  • Systém podpory nadání a nastavení spolupráce napříč jednotlivými institucemi.
  • Výběr školy pro nadané žáky, systém výběru nadaných žáků do specializovaných škol.
  • Překlady odborných publikací.
  • Recenze publikací.
  • Krátká sdělení, krátké zprávy.
Výsledky:
22
obrazek clanku
20.05.2024
Odborné publikace, další zdroje
Odborná veřejnost

obrazek clanku
20.03.2024
Odborné publikace, další zdroje
Odborná veřejnost

obrazek clanku
20.03.2024
Odborné publikace, další zdroje
Odborná veřejnost

obrazek clanku
20.03.2024
Odborné publikace, další zdroje
Odborná veřejnost

obrazek clanku
20.03.2024
Odborné publikace, další zdroje
Odborná veřejnost

Zpět na začátek