Staňte se na jeden den částicovými fyziky!
Kdy: v pátek 28. 2. 2025
Kde: na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci
Další informace a registrace: exfyz.upol.cz/didaktika/masterclass/
Co vás čeká? Zkoumání vlastností Z bosonu na experimentu ATLAS! Seminář pro studenty středních škol zahrnuje analýzu reálných dat z experimentu ATLAS na urychlovači LHC v CERNu. Dopoledne probíhají přednášky z částicové fyziky. Po odpoledním praktickém cvičení se prostřednictvím videokonferenční technologie všechny zúčastněné partnerské instituce připojí do CERNu a porovnávají svoje výsledky s možností vzájemné diskuze.
Kontakt: Mgr. Jiří Kvita, Ph.D. (jiri.kvita@upol.cz) Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D. (lukas.richterek@upol.cz)
Technologický klub Albrechtice nad Orlicí pořádá ve spolupráci s MAS Nad Orlicí 2. ročník robotické soutěže Robotrack pro jedno až tříčlenné týmy žáků ZŠ a SŠ, soutěž proběhne 26. března 2025 v Týništi nad Orlicí. Kapitánem týmu je dospělá osoba, např. pedagog, lektor zájmového kroužku apod., který plní funkci mentora (nesmí zasahovat do práce soutěžních týmů). První disciplínou je orientační běh řízených robotů, další orientační běh autonomních robotů. Robotické vozítko si soutěžící mohou zhotovit za použití systémů LEGO, Merkur, 3D tištěných dílů atd., v každém případě vlastní konstrukce. Reportáž z loňského roku můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=sIAjdR4HTgQ&t=3s
Bližší informace a přihlášky zde: https://www.tekacko.cz/robotrack
Lektorka: Mgr. Eva Vrbová
Seminář je zaměřen na problematiku rozvoje nadání žáků mladšího školního věku. Obsah semináře vychází z teoretického podkladu diagnostiky nadaných žáků, jejich učebních stylů, vyučovacích strategií učitele, zahrnuje pestrou škálu výukových metod, aktivit a her, které vedou k rozvoji nadání.
Přihlašování na seminář ZDE.
Ve dnech 29. a 30. 3. 2025 se v Praze uskuteční šestý ročník jedné z největších akcí pro učitele v České republice. Konference Vzdělání pro budoucnost, kterou společně pořádají Mensa Česko, Svět vzdělání a Národní pedagogický institut České republiky, poskytne pedagogům prostor k setkání s odborníky z oblasti vzdělávání, kteří přinášejí inovativní přístupy, osvědčené metody a inspirativní vize. Více informací zde.
Kulatý stůl - podpora nadání je připraven pro osoby či instituce se vztahem k podpoře nadaných dětí a žáků.
Tématem tohoto kulatého stolu bude podpora nadání v mateřské škole a bude zaměřen na sdílení zkušeností mezi mateřskými školami, které podporují nadané děti i které s tím teprve začínají nebo se začít chystají. Kulatý stůl připravuje koordinátorka NPI společně s PPP Olomouc a zkušenými lektory podpory nadání.
Počet míst na akci je omezen a je nutné se přihlásit ZDE.