logo
logo
VIDEO: Volají vám rodiče žáků i o víkendu? Vedení školy musí nastavit pravidla.

VIDEO: Volají vám rodiče žáků i o víkendu? Vedení školy musí nastavit pravidla.

09.11.2020
Autorský tým APIV B
Učitel/učitelka
Ředitel/ředitelka
Komunikace s rodiči neodmyslitelně patří k práci každého učitele. Je ale nutné, aby pro tyto situace měla škola srozumitelně nastavená pravidla ve formě psaného kodexu. Tedy aby bylo například jasně řečené, že rodiče nemohou pedagogům telefonovat mimo pracovní dobu, říká Lenka Pechátová, zástupkyně ředitele Základní a mateřské školy Lyčkovo náměstí v Praze. Pedagožka vysvětluje, jak takový kodex vytvořit.

Zdroj: Autorský tým APIV B


00:30 Proč se škola rozhodla vytvořit kodex pro komunikaci mezi rodiči a učiteli? Ukázalo se, že učitelé potřebují pro tyto situace podporu od vedení a jasně nastavená pravidla, vysvětluje zástupkyně ředitele Lenka Pechátová. Rodiče totiž někdy například telefonovali pedagogům pozdě večer. 


02:00 Jasně daná pravidla učitelům pomohla k většímu sebevědomí při jednání s rodiči žáků. 


03:00 Škola přizvala k  sepisování kodexu učitele, kteří o to projevili zájem a chtěli se zapojit. Vše bylo na bázi dobrovolnosti (kodex komunikace mezi učiteli a rodiči je ke stažení pod videem).


04:48 Jak při tvorbě kodexu postupovat? Měl by mimo jiné vycházet z potřeb jednotlivých učitelů, kteří s rodiči komunikují. Následně je třeba vybrat klíčové oblasti a ty podrobně rozpracovat.


06:25 O kodexu je potřeba informovat všechny rodiče i pedagogy. Na ZŠ Lyčkovo náměstí například pravidla vložili do žákovských knížek.


06:57 Kodex funguje jako rámec společných pravidel, detaily spolupráce si každý pedagog může nastavit podle sebe. Musí o tom ale vždy jasně informovat rodiče. 


Mohlo by Vás zajímat

PODCAST 55: Efektivní školská rada: Jak zajistit transparentnost, spolupráci a úspěch

Ve druhém díle podcastu s Nikolou Křístkem, odborníkem na školní evaluaci, který působí v neziskové organizaci Restorativní škola, získáte komplexní náhled na fungování školské rady a její pravomoci. Detailněji se dozvíte o volbách do školské rady a o řešení konfliktů uvnitř rady. Užitečné informace o „ideálním“ působení školské rady získají nejen ředitelky a ředitelé škol, ale také ostatní pedagogické pracovnice a pracovníci i rodiče, kteří mohou do školské rady kandidovat.

Zobrazit další články