Osvědčené tipy pro práci s nadanými žáky v rámci heterogenního kolektivu:
Videohospitace představuje hlavně práci třídní učitelky Aleny Novákové v souvislosti s definováním výukových cílů, používáním různorodých úloh ve výuce, dodržováním stanovených pravidel a také začleněním relaxačních technik do výukového procesu.
V rozhovoru mezi koordinátorkou institutu a pedagožkou je kladen důraz na to, že by každý žák měl mít příležitost zažít úspěch a radost z učení a splnění úkolů ve škole. Mluví se také o tématech spojených s kooperativní výukou, duševní pohodou nadaných studentů a rolí učitele v případě vzdělávání nadaných žáků v rámci různorodého kolektivu. Rovněž je zmiňována náročnost inkluze v rámci standardní velké třídy. Na konci mají prostor dva bývalí žáci této třídní učitelky, kteří se dělí o své vize a přání ohledně svého profesního rozvoje.
00:19 Představení tématu podpory nadaných a mimořádně nadaných žáků. Rozhovor s Alenou Novákovou, třídní učitelkou 1. ročníku v ZŠ a MŠ Křídlovická, Brno, která představuje organizaci výuky: pestré a střídající se aktivity, aby všichni žáci mohli zažít úspěch.
02:40 Ukázka práce třídní učitelky Aleny Novákové v 1. ročníku, kde si žáci pomocí aplikace náhodného herního kola online volí úkoly typu „uvař správné slovo“ (sestavení slova dle pokynů na tabuli), se kterými procvičují látku. Učitelka vždy dbá na opakování pokynů žákům.
04:52 Ukázka práce třídní učitelky Aleny Novákové v 1. ročníku – práce žáků ve dvojicích (hra Bingo). Žáci si sami volí obtížnost úkolu, s vyučující komunikují během aktivity pomocí kartiček se smajlíky. 06:47 Alena Nováková sdílí metody, jak podporovat duševní pohodu a sebedůvěru nadaných žáků, jak snižovat jejich tendenci k perfekcionismu a jak je efektivně učit komunikovat. Dále se zaměřuje na to, jak je naučit pracovat s citlivým vnímáním nespravedlnosti.
09:08 Alena Nováková integruje do výuky relaxační chvilky, kde žáci získávají dovednosti práce s dechem, naslouchají relaxačním pohádkám a později se seznamují s technikami mindfulness. Poté následuje praktická demonstrace relaxace žáků na podložce, která zahrnuje prvky imaginace.
12:01 Alena Nováková zdůrazňuje, že pro učitele pracujícího s nadanými žáky je klíčové porozumět jejich individuálním potřebám a způsobu myšlení. Proto je vhodné setkávat se s nimi i mimo standardní výuku. Pokud se objeví známky nedostatečné motivace u nadaného žáka, měl by učitel zvážit přizpůsobení výuky.
14:05 Základní principy práce s nadanými žáky na prvním stupni zahrnují přizpůsobené úkoly, podpora sebehodnocení, definování a sledování cílů, průběžné hodnocení a učitelova jasná vize, kdy zároveň oceňuje každý drobný úspěch u každého žáka.
14:57 Setkání s bývalými žáky učitelky Aleny Novákové, kteří nyní studují na druhém stupni téže základní školy, je zaměřeno na to, jaké mají vize a představy ohledně svého budoucího profesního uplatnění. Tyto nadané žáky pochopitelně zajímá, co by chtěli dělat v nadcházejících letech.
17:31 Alena Nováková je přesvědčena, že nadaní žáci by měli mít k dispozici stejná systematická opatření jako žáci s výukovými nebo výchovnými obtížemi. Je důležité poskytovat nadaným žákům podporu ve výuce a umožnit jim prezentovat své schopnosti. V běžné třídě se tak jeví jako nezbytné, aby byla přítomna podpora druhého učitele nebo asistenta.
Tip:
Zaujalo Vás téma?
Můžete se podívat na videoreportáž a videohospitaci a webinář k inovativní práci s nadanými žáky na druhém stupni základní školy – jedná se o dobrou praxi ze Základní školy Klatovy, Čapkova ulice.
Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF představuje ve videu práci krajských koordinátorů podpory nadaných žáků, Těchto koordinátorů je v ČR 14 a pracují v sítích zainteresovaných škol. Dana Veselá, koordinátorka v Jihomoravském kraji, objasňuje, komu je jaká podpora nabízena. Učitelé mohou využít webináře, videohospitace a kurzy zaměřené na rozvoj a vzdělávání nadaných žáků, rodiče nadaných dětí se mohou obracet na online poradnu nebo přímo na krajské koordinátory.
Podpora nadání ve školách se jeví mnoha učitelům jako nedosažitelný cíl a profesní výzva. Jak nadané žáky efektivně vzdělávat a rozvíjet? Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF představuje další webinář z cyklu zaměřeného na práci s heterogenní třídou, který představí systém podpory nadaných žáků na 2. stupni V ZŠ Klatovy, Čapkova ulice. Diskuse odborníků i zkušených pedagogů je doplněna o videoukázky z „barevných vyučovacích hodin“ a rozhovory s pedagogy a žáky v této škole.
Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF představuje další videoreportáž z cyklu zaměřeného na práci s heterogenní třídou. Toto video se zaměřuje na práci s nadanými žáky a vytváření vhodných vzdělávacích podmínek v heterogenních třídních kolektivech. Vedení školy a učitelé ze ZŠ Klatovy, Čapkova ulice, se již od roku 2017 systematicky věnují podpoře nadaných žáků. Na závěr videa můžete nahlédnout do práce školního parlamentu, kde žáci mají možnost rozvíjet měkké dovednosti.