Obr. 1. Šanon se jménem žáka. Zdroj: APIV B
V první části naší dvojice článků jsme vám nastínili výhody a přínosy sdílené evidence dokumentů o žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami. Teď přinášíme tipy a ukázky z praxe nejen pro asistenta pedagoga.
Zápisky |
|
Podklady k vyučování |
|
Informační formulář |
|
Informace o sociálních dovednostech žáka |
|
Obr.2. Informační formulář coby prevence vzniku obtíží u žáka. Zdroj: APIV B
Příklady obsahu evidence dokumentů
Příklad 1
Zápis doučujícího: „Dnes procvičování dělení se zbytkem, princip pochopil, dostal 5 příkladů k domácímu procvičení.“
Přínos zápisu: Na základě zápisu učitel i asistent pedagoga následující den vědí, že žák látku pochopil, a nemusí se mu individuálně věnovat.
Příklad 2
Zápis z pedagogické intervence žáka se speciálním pedagogem, kdy žák má potíže s pojmenováním a zvládáním svých emocí: „Problémy přetrvávají, nově pracujeme s emotikony. Na postupu používání se domluvíme na osobní schůzce – stavte se u mě, prosím, předám připravené materiály a vysvětlím způsob používání.“
Přínos zápisu: Asistent pedagoga má přehled o řešení problému a v nejbližším možném termínu se sejde se speciálním pedagogem. Také se může případně připravit na žáka hned poté, co přijde z hodiny se speciálním pedagogem a nadšeně vypráví, jak ho bavilo používání obrázků.
Příklad 3
Učitel během psaní v českém jazyce pověří asistenta pedagoga, aby provedl záznam do evidence.
„Žák má špatný úchop tužky.“
Přínos: Asistent pomáhá učiteli se záznamy do evidence. Dochází k úspoře času.
Výpisky z individuálního vzdělávacího plánu
Doporučené materiály od ostatních učitelů
Přehled dosažených výsledků žáka v jednotlivých předmětech
Příprava a poznámky asistenta pedagoga (inspirace v článku Efektivní komunikace asistenta pedagoga s žákem se speciálními vzdělávacími potřebami a Řešení nefunkční komunikace mezi asistentem pedagoga a žákem)
Příklad 4
Asistent pedagoga si připraví výukové materiály na hodinu matematiky, při které žák počítá rychleji než ostatní.
Přínos: Předem připravené materiály má asistent pedagoga po ruce a využije je, jakmile má žák hotovo, nudí se a má tendence rušit ostatní.
Evidovat tyto informace je užitečné zejména u žáků s potížemi s chováním, poruchami chování, poruchami autistického spektra, s potřebou podpory z důvodu odlišných kulturních a sociálních podmínek. Při zpětném nahlížení do evidence je možné vypozorovat příčiny výkyvů.
Příklad 5
Zápis učitele ráno po rozhovoru s rodiči: „Žák přišel do školy velmi rozrušený kvůli přetrvávajícím neshodám v rodině.“
Přínos: Speciální pedagog je informován včas a může se na intervenční setkání s žákem připravit. Může změnit původně připravené činnosti a připravit aktivity, které žákovi pomohou se zpracováním emocí.
Příklad 6
Zápis asistenta pedagoga na začátku spolupráce s žákem „Žák odmítá spolupracovat při sezení v ranním kruhu, neodpovídá na otázky, pošťuchuje spolužáky sedící vedle něj.“
Přínos: Popis problému hned na úvod spolupráce a následné aktivnířešení s kolegy přispívá ke zlepšení chování žáka.
Pokud má asistent pedagoga v průběhuroku pochybnosti a má subjektivní pocit, že se chování žákanezlepšuje, může nahlédnout do úvodních zápisů a objektivněsi připomenout dosažené pokroky.
Když je asistent pedagoga nepřítomný například z důvodu nemoci, učitel vkládá informace do evidence sám.
Je vhodné nepodceňovat jak nastavení průběžných cílů ve výuce a výchově, tak průběžné sledování pozitivních pokroků u žáka. Takové záznamy jsou motivující nejen pro samotného asistenta pedagoga, ale i pro další pedagogické pracovníky, kteří s evidencí pracují.
Asistent pedagoga si u všech kategorií, které si škola stanoví jako klíčové pro vzdělávání žáka (například komunikace s rodiči, individuální vzdělávací plán, předměty, výchova, družina, logopedie), může poznamenat průběžný (dílčí) cíl práce na určité období (tzn. na čem se pracuje), a také to, co už je v rámci tohoto cíle zvládnuto.
Příklad 7
Zápis asistenta pedagoga
Cíl: Žák s ADHD v první třídě po příchodu do družiny zůstane s ostatními spolužáky sedět v klidu a poslechne si četbu pohádky v délce cca 10 minut.
1. dílčí cíl: Žák vydrží v klidu 3 minuty. K vizualizaci času pomůžou žákovi například přesýpací hodiny nebo stopky. Po uplynutí této doby se může žák vzdálit v doprovodu asistenta pedagoga a dělat si v tichosti to, co ho baví, nebo na čem se s asistentem domluvili.
Další dílčí cíle: Po zvládnutí této doby asistent pedagoga postupně a citlivě čas přidává.
Přínos: Zápisy ukazují postupné zlepšování.
Když chce asistent pedagoga nově vzniklou situaci řešit bez přítomnosti dotčeného žáka nebo v krátkém čase mezi vyučovacími hodinami, udělá záznam a vrátí se k ní později.
Může se jednat například o jednoduchý informační formulář, který zpřehlední informace a dlouhodobě slouží také jako prevence vzniku problémů (viz článek Efektivní komunikace asistenta pedagoga s žákem se speciálními vzdělávacími potřebami).
Máte ve škole pracovní pozici školního asistenta? Využijte náš vzorový dokument, který popisuje jeho náplň práce, i s nápovědou, jak ho vyplnit.