Národní pedagogický institut každý měsíc vyhlašuje téma měsíce.
Národní pedagogický institut každý měsíc vyhlašuje téma měsíce.
„Efektivní podpora žáků a žákyň se speciálními vzdělávacími potřebami nemůže stát na jednotlivci, ale vyžaduje koordinovaný přístup,“ říká Monika Kadrnožková z Národního pedagogického institutu.
Přála bych si, aby se pozice asistenta pedagoga stala přirozenou a respektovanou součástí života školy, říká Eva Jakubičková z Národního pedagogického institutu.
Přála bych si, aby práce s pestrými kolektivy byla vnímána jako přirozená součást kvalitní výuky, ne jako něco navíc, říká Klára Majcíková z Národního pedagogického institutu.
Dubnové téma měsíce věnujeme podpoře vzdělávání a identity romských žáků a žákyň. V souvislosti s připomínkou Mezinárodního dne Romů otevíráme téma, které se netýká jen školního úspěchu, ale také pocitu sounáležitosti, bezpečí a sebevědomí dětí ve škole. Jak může škola přispět k tomu, aby romské děti nevnímaly vzdělávání jen jako povinnost, ale také jako prostor, kde mají své přirozené místo? A co všechno dítě ztrácí, když ve škole nikdy nepotká příběh, jazyk nebo zkušenost, ve které by mohlo poznat samo sebe?
Tématem měsíce února 2026 je wellbeing, který ve školním prostředí představuje důležitý milník pro kvalitní vzdělávání i zdravé vztahy. Místo, kde se děti i vyučující cítí bezpečně a respektovaně, pozitivně ovlivňuje nejen vzdělávací výsledky, ale také motivaci, spolupráci a celkovou atmosféru školy. Otevíráme téma, které se dotýká každodenní praxe a má zásadní vliv na školní atmosféru.