VIDEO: Rozzlobený rodič a hádka s učitelem – jak řešit spory ve škole?

03.03.2020
Autorský tým APIV B
Pedagog

I rodiče mívají náročné dny a může se stát, že si svou špatnou náladu vybijí právě na vás. Budou si stěžovat, vyhrožovat, někdy i křičet nebo se ohánět školní inspekcí. V tuto chvíli je důležité, jak se k tomu jako učitel postavíte – je totiž velký rozdíl mezi obrannou a empatickou reakcí. To na hraných scénkách ukáže i lektorka Školy bez poražených Hanka Čechová, která se také podělí o návod, jak takovou situaci zklidnit.

Lektorka Hana Čechová vám pomocí hraných scének ukáže a vysvětlí, jaký je rozdíl mezi impulzivní a vědomou reakcí na konflikt. Dozvíte se, jak lze pomocí vědomé reakce nepříjemnou situaci zklidnit a dovést ke konstruktivnímu závěru.

Struktura videa

00:19 Komunikace s rozzlobeným rodičem bývá velmi náročná. Existují dva přístupy, jak se k ní postavit – obranný a empatický.

03:39 Takhle ne: První ukázka zachycuje scénu, kde si rozčilená matka stěžuje na metody výuky. Pedagožka se okamžitě začíná bránit a vysvětlovat rodiči svoje stanoviska, což situaci zhoršuje.

06:14 Takto ano: V druhé ukázce je vidět průběh konfliktu, pokud by učitelka zareagovala více empaticky a s rozvahou podle předem připraveného postupu.

08:41 Lektorka bod po bodu rozebere, v čem je komunikace učitelky v první ukázce problematická. Jde totiž o navyklou obrannou reakci z pohledu pedagoga, kterou ale rodič ve svém rozčilení není schopen přijmout.

11:59 Jak to asi vidí rodič? Lektorka rozebírá druhou ukázku, v níž učitelka reaguje empaticky a aktivně naslouchá. Jen tak je v danou chvíli možné konflikt zmírnit.

15:27 I přes snahu se může stát, že bude rodič na učitele dál verbálně útočit. V takovém případě je na místě rozhovor ukončit, nabídnout rodiči jiný termín anebo doporučit vše projednat s vedením školy. Škola by měla mít pro tyto případy vždy jasně nastavená pravidla.  

Mohlo by Vás zajímat

Každý konflikt řešíme s dětmi i rodiči: dobrá praxe ze ZŠ Kojetín

Základní škola Kojetín, Svatopluka Čecha 586 je základní školou s devíti ročníky, vyučovanými v osmi třídách a přípravnou třídou. Škola čelí specifické výzvě, jelikož většina žáků pochází ze sociálně znevýhodněného a nepodnětného prostředí. Ředitel Jiří Isakidis se snaží o odstranění předsudků a bariér, s jakými se škola potýká, a otevřeně sdílí své úsilí v rozhovoru se speciální pedagožkou, lektorkou a redaktorkou Martou Kozdas.

PODCAST 49: Výzvy mladých ze sociálně vyloučených lokalit a jejich šance na normální život

Co představují sociálně vyloučené lokality a čím se vyznačují? Jakým výzvám čelí mladí lidé z těchto lokalit? Lze těmto výzvám čelit a integrovat se do hlavního proudu společnosti? Podcast s Rut Veselou z programu Poradenství mladistvým Člověka v tísni přináší zkušenosti z praxe v tomto tématu. Nabízí vysvětlení pro typické chování mladých vyrůstajících v sociálně vyloučených lokalitách a zdůrazňuje, proč je obtížné se z tohoto prostředí vymanit.

Jak pracovat s dětmi a jejich rodiči, je-li ve školní třídě dítě se speciálními vzdělávacími potřebami

Pokud máte ve třídě dítě se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP), vezměte to za správný konec! Přečtěte si, proč se vyplatí připravit všechny, kterých se to týká, a možná vás překvapí, že to nejste jen vy a děti ve třídě. Máme pro vás tipy i praktické příklady, jak a jaké informace získat i předat, aby nikdo nepřišel k újmě.

Zobrazit další články