Vybrané právní aspekty podpory žáků se sociálním znevýhodněním ve vzdělávání

Vybrané právní aspekty podpory žáků se sociálním znevýhodněním ve vzdělávání

15.07.2024
Lucie Obrovská
Učitel/učitelka
Školní poradenský pracovník/ce
Asistent/ka pedagoga
Zřizovatelé škol
Vzdělání je výsadou, které se nikdy nedostávalo všem. Úroveň dosaženého vzdělání byla vždy spjata se sociální situací rodiny dítěte a s celkovým postavením ve společnosti. Osvícenství sice přineslo i do našich zemí povinnou docházku, a tedy povinné vzdělávání, přesto nerovnosti v získané úrovni vzdělání i dnes velmi ovlivňuje motivace rodičů a jiné faktory. Přitom děti z národnostních (etnických), ale také jiných menšin, mají mít zajištěno stejné vzdělání na rovnoprávném základě. V předloženém textu se blíž podíváme na téma spravedlivého vzdělávání, rovného přístupu ke vzdělání a souvisejících právních povinností školy, a také na tak zvané afirmativní akce.
Obrázek článku

Foto zdroj: Freepik


Přečtěte si celý text Lucie Obrovské, která pracuje mj. jako právnička v Kanceláři veřejného ochránce práv. 

Text vznikl v rámci projektu Podpora rovných příležitostí a je součástí vzdělávacího kurzu zaměřeného na podporu žáků se sociálním znevýhodněním ve vzdělávání.

Mohlo by Vás zajímat

Pohled psycholožky: Záleží na důvěře a respektu. Společným cílem je podpora dětí

Psycholožka Petra Novotná je ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny a Speciálně pedagogického centra Ústí nad Orlicí. Během své třicetileté praxe zažila řadu úspěchů, ale také se setkala s obtížemi, které působí špatná komunikace škol nebo nedůvěra ze strany vyučujících či rodičů. Jak se proměňují studující a jejich obtíže a v čem vidí šanci na zlepšení vzdělávání pro všechny?

VIDEO: Spravedlivost a legitimita v poskytování nadstandardní podpory žákům se sociálním znevýhodněním

Video se věnuje spravedlivému poskytování nadstandardní podpory ve vzdělávání žáků se sociálním znevýhodněním. Doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D. z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a expert v NPI ČR, vysvětluje teoretické, zákonné a praktické důvody pro zajištění této podpory. Video, určené školám zapojeným v projektu Podpora rovných příležitostí, může být užitečné i pro další zřizovatele, ředitele, školy a rodiče.

Aplikace Včelka pomáhá (nejen) dětem se sociálním znevýhodněním a se SVP

S aplikací Včelka a jejím jednatelem Michalem Hudečkem jsme začali spolupracovat hned v počátcích projektu Podpora rovných příležitostí na podzim roku 2022. S radostí jsme přijali, my i zapojené školy, nabídku licence zdarma. A tak jsme se s panem Hudečkem spojili, abychom zjistili, jak a proč pomáhá Včelka (nejen) dětem se sociálním znevýhodněním a se speciálními vzdělávacími potřebami. Více se dozvíte v našem rozhovoru!

Zobrazit další články