logo
logo

Zapojme všechny.cz

Společné vzdělávání - osvědčené postupy a inspirace pro pedagogy a rodiče

O zapojme všechny

O Zapojme všechny

Vítejte na stránkách Zapojmevšechny.cz, zaměřených na podporu inkluzivního a obecně kvalitního moderního vzdělávání. Od svého založení v roce 2018 pod záštitou Národního pedagogického institutu České republiky a s finanční podporou z fondů EU se tento web snaží sloužit jako praktický návod pro pedagogy pracující s různorodými skupinami žáků a žákyň. V roce 2024 byl tento web spojen s dalšími specifickými webovými stránkami provozovanými NPI ČR, aby poskytoval komplexní informace na jednom místě. Usilujeme o to, aby obsah a funkce webu byly dobře přístupné, srozumitelné, a hlavně snadno využitelné (nejen) v pedagogické praxi.

Při vytváření tohoto webu byly hlavním zaměřením požadavky vyučujících, avšak obsah slouží také jako zdroj inspirace a průvodce pro rodiče, a to buď pro porovnání osvědčených postupů s aktuálními metodami, nebo jako motivace pro podporu vzdělávání a rozvoje jejich dětí. Také jsme neopomněli zohlednit potřeby školských zřizovatelů a představitelů veřejné správy, pro které je web zdrojem inspirace a praktických rad pro jejich práci. 

Platforma pro inkluzivní vzdělávání Zapojmešechny.cz používá od ledna roku 2024 genderově neutrální jazyk. Z kapacitních důvodů nebylo možné jeho principy uplatnit ve starších textech. Děkujeme za pochopení.

Jak to funguje?

Web Zapojmevšechny.cz jsme vybavili sedmi klíčovými funkcemi: pokročilým vyhledáváním, obsahem s praktickými radami a osvědčenými postupy, nástroji pro uspořádání obsahu, informačním servisem o vzdělávání, přehlednou mapou odborných služeb a možností spojení s online konzultačním centrem a dalšími poradenskými službami NPI ČR. 


1. Aktuální novinky a tipy pro učitele: Vše, co potřebujete vědět o vzdělávání

Na úvodní stránce našeho webu se nachází rubrika poskytující informační služby určené všem, kdo se podílejí na pedagogické práci. V této části se dozvíte o nadcházejících vzdělávacích příležitostech týkajících se společného vzdělávání, jako jsou akce, semináře, webináře a odborné konference, stejně jako o nových číslech relevantních periodik. Navíc zde objevíte oznámení o nejaktuálnějších článcích, videích a podcastech, které byly zveřejněny na našem webu.


2. Chytré vyhledávání

Jste na našem webu poprvé? Zkuste zadat svůj dotaz nebo klíčové slovo do vyhledávacího pole vpravo nahoře na domovské stránce stejným způsobem, jakým jste zvyklí u vyhledávačů jako Seznam nebo Google, pak už se snáz zorientujete. Případně můžete kliknout na jednu z hlavních tematických sekcí na úvodní straně a vybrat si článek, který vás zajímá. Nabízená témata jsou zaměřena na nejčastěji řešené oblasti v rámci inkluzivního vzdělávání.


3. Praktický obsah 

Naše platforma nabízí širokou škálu materiálů, od odborných článků zaměřených například na podporu žáků a žákyň se speciálními vzdělávacími potřebami, odlišným mateřským jazykem a nadaných, po články, videa a podcasty pocházející od našich partnerských organizací a institucí, stejně jako od jednotlivců usilujících o zlepšení kvality českého vzdělávacího systému.

Na tomto webu lze také objevit informace týkající se metodik, učebních materiálů a dalších zdrojů užitečných pro vyučující při podpoře jejich žáků a žákyň a komunikaci s rodiči, jakož i základní souhrn právních předpisů regulujících tuto oblast ve školství.

Na přípravě obsahu webu se podílí odborníci a odbornice přímo z praxe: vyučující, speciální pedagogové a pedagožky, psychologové a psycholožky, poradenští pracovníci a pracovnice, lektoři a lektorky, mentoři a mentorky, krajští koordinátoři a koordinátorky, aktivní rodiče a další.  


4. Přehledné členění obsahu

Pro zvýšení pohodlí a přizpůsobení obsahu vašim potřebám můžete měnit vzhled stránek pomocí ikony ozubeného kolečka v pravém horním rohu. Je možné si zvolit noční režim pro pohodlnější večerní čtení, změnit barvu pozadí, velikost textu, font nebo jeho styl.

Pro lepší zacílení jsme celý obsah webu Zapojmevšechny.cz rozdělili do šesti uživatelských rolí, mezi kterými můžete volit: Učitel/učitelka, Ředitel/ředitelka, Školní poradenský pracovník/pracovnice, Asistent/asistentka pedagoga, Rodiče a Zřizovatelé škol. 

V rámci každé tematické sekce, umístěné na horním menu domovské stránky, naleznete v levém postranním panelu jasně strukturovaná podtémata. Ta obsahují řadu prakticky zaměřených článků, podcastů a videí. Pro lepší orientaci v každém z podtémat vám je k dispozici navigační panel, kde můžete vyhledávat články, podcasty či videa podle různých kritérií, jako jsou kategorie (například příklady dobré praxe, metodiky, encyklopedie), dále si obsah můžete třídit podle jmen autorů, popularity, počtu návštěv nebo data publikace.


5. Mapa expertních služeb

Web Zapojmevšechny.cz nabízí na své domovské stránce mapu expertních služeb, kde můžete nalézt kontakty nejen na poradenská zařízení ve školství, ale i na další specialisty a organizace pracující s dětmi a žáky a podporující jejich vzdělávací potřeby. Tuto mapu je možné upravit pomocí filtrů, aby zobrazovala pouze kontakty relevantní pro vaše potřeby. 


6. Online konzultační centrum 

Vaše dotazy týkající se společného vzdělávání jsou připraveni zodpovědět pracovníci konzultačního centra. Své otázky, pokud jich máte více, posílejte jednotlivě. Odpověď na dotaz vám přijde do 5 pracovních dnů na zadanou e-mailovou adresu. Ve vybraných případech na webu zveřejníme obecnou a anonymizovanou verzi vašeho dotazu. Stačí kliknout na panel Konzultační centrum, který najdete na domovské stránce webu.  


7. Konzultační služby pro podporu žáků a žákyň s OMJ a nadaných

Na úvodní stránce se můžete seznámit s kontakty na regionální koordinátory a koordinátorky NPI ČR, kteří se specializují na podporu nadaných žáků a žákyň a nabízejí poradenské služby učitelům, nadaným a jejich rodičům. Kromě toho zde naleznete také kontaktní údaje na regionální koordinátory a odborné spolupracovníky, kteří poskytují podporu dětem, žákům a žákyním s odlišným mateřským jazykem, a to formou přehledné mapy kontaktů.