Zapojme všechny.cz

Společné vzdělávání - osvědčené postupy a inspirace pro pedagogy a rodiče

O Zapojme všechny

Vítejte v interaktivním webu Zapojmevšechny.cz.

Tento web vznikl s ambicí stát se praktickým průvodcem společným vzděláváním (inkluzí) a vlastně kvalitním a moderním vzděláváním vůbec. Za jeho tvorbou, která byla významně podpořena finančními prostředky EU, stojí od roku 2018 Národní pedagogický institut České republiky. Usilujeme o to, aby obsah a funkce webu byly dobře přístupné, srozumitelné, a hlavně snadno využitelné (nejen) v pedagogické praxi.

Při tvorbě webu jsme mysleli zejména na potřeby pedagogů, ale v řadě ohledů slouží jako inspirace a vodítko také pro rodiče, ať už jako nástroj srovnání dobré praxe s praxí reálnou, nebo jako inspirace pro podporu rozvoje vlastních dětí. Nezapomněli jsme ani na zřizovatele škol a zástupce veřejné správy, kteří na webu také najdou inspiraci a návody pro svou činnost. Web zahrnuje jak příspěvky založené na odborné činnosti NPI ČR, zejména jeho oddělení věnující se podpoře práce s heterogenitou ve třídě, tak i články, videa a podcasty vycházejících z práce partnerských organizací a institucí, i jednotlivců snažících se o pozitivní změnu úrovně českého vzdělávání.

Jak to funguje?

Našemu webu jsme dali do vínku čtyři důležité funkce: chytré vyhledávání, praktický interaktivní obsah plný zkušeností a dobré praxe, mapu expertních služeb a možnost kontaktovat naše metodiky.

Pro lepší uživatelský zážitek a přístupnost obsahu si můžete upravit vzhled aplikace přes ozubené kolečko vpravo nahoře. Můžete si nastavit tmavý režim pro čtení, barvu pozadí, velikost, řez či rozpal písma.

Chytré vyhledávání

Jste na našem webu poprvé? Zkuste svůj dotaz nebo klíčové slovo napsat přímo do vyhledávacího pole, podobně jako jste zvyklí ve vyhledávačích Seznam a Google, pak už se snáz zorientujete. Nebo rovnou klikněte na jednu z hlavních tematických sekcí na úvodní straně a vyberte si příspěvek, který Vás zajímá. Výběr témat odpovídá nejčastěji řešeným okruhům v oblasti inkluze.

Pro lepší zacílení jsme celý obsah webu Zapojmevšechny.cz rozdělili do čtyř uživatelských rolí, mezi kterými můžete volit: Rodič, Pedagog, Zřizovatel školy a Ukrajinský žák. V devíti hlavních tematických sekcích lze také nově vyhledávat pomocí šesti kategorií: Praktické příklady, Vzorové dokumenty, Metodiky a aktivity, Zahraniční inspirace, Otázky a odpovědi a Encyklopedie. Příspěvky můžete navíc třídit podle data, oblíbenosti, autora či návštěvnosti.

Mapa expertních služeb

Web Zapojmevšechny.cz disponuje unikátní mapou expertních služeb, kde naleznete kontakty nejen na školská poradenská zařízení, ale také na další odborníky a organizace zabývající se dětmi a podporou jejich vzdělávání. Jde nám o to, abyste si mohli najít nejbližší službu či experta v místě, kde potřebujete. V mapě lze filtrovat a nechat si zobrazit jen ty kontakty, které potřebujete.

Poradna

Pokud budete chtít svou situaci zkonzultovat, naši kolegové a kolegyně budou reagovat na Vaše dotazy a snažit se přispět k řešení vašich potíží. Stačí napsat do odpovědního okna v pravém dolním rohu obrazovky. Poradna aktuálně nabízí také poradenství v ukrajinštině.

Interaktivní praktický obsah

  1. 1. Praktické příklady

Konkrétní doporučení, postupy, testy či tipy k zamyšlení naleznete v příspěvcích označených jako „praktické příklady“. Ve formě videí a článků sdílíme dobrou praxi ze škol či osvědčené rady odborníků.

  1. 2. Vzorové dokumenty

Hledáte vzory dokumentů, které Vám pomohou zefektivnit výuku, spolupráci s kolegy ve škole, s rodiči nebo poradenskými pracovníky? Pak vyzkoušejte Vzorové dokumenty, které se dále dělí na Vzorové plány (IVP a PLPP) a Vzorové náplně práce. Formuláře můžete vyplňovat online a hotové si je stáhnout k sobě do počítače v podobě editovatelného pdf, nebo rovnou vytisknout. Díky nápovědnímu oknu se dozvíte, nejen co do jednotlivých kolonek vyplnit, napovíme Vám také konkrétní texty a formulace.

  1. 3. Metodiky a aktivity

Nabízíme Vám také metodické listy či vzdělávací aktivity a materiály pro práci s dětmi. Z obsáhlejších metodik vybíráme jejich ukázky a doporučujeme další zdroje.

  1. 4. Zahraniční inspirace

Chápeme, že čas ve třídě je omezený a stejně tak množství informací, které můžete absorbovat. Každý ale někdy hledá nový impulz nebo chce vyzkoušet něco neokoukaného. Vybíráme proto inspiraci také ze zahraničí a sdílíme ji s Vámi prostřednictvím článků či rozhovorů s lidmi, kteří se nebojí dělat věci jinak a daří se jim to.

  1. 5. Otázky a odpovědi

Do poradny na webu Zapojmevšechny.cz přichází dotazy týkající se společného vzdělávání, a to jak od rodičů, tak od pedagogů. Některé otázky využíváme a odpovědi na ně zveřejňujeme ve formě článků v sekci Otázky a odpovědi, protože by se mohly hodit také dalším rodičům a pedagogům.

  1. 6. Encyklopedie

Sociální znevýhodnění, třídnická hodina, spolupráce učitele a asistenta pedagoga, plán pedagogické podpory – u nás najdete podrobně zpracovaná i další encyklopedická hesla, díky nimž se zorientujete v základních pojmech nejen z oblasti společného vzdělávání a výuky.

Na přípravě obsahu webu se podílí velké množství odborníků přímo z praxe: pedagogů, speciálních pedagogů, psychologů, poradenských pracovníků, lektorů, mentorů, aktivních rodičů a dalších. Díky jejich práci a zkušenostem můžeme garantovat, že vše, co na webu najdete, je aktuální a vyzkoušené.

Web Zapojmevsechny.cz vznikl v rámci projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (APIV B), který do roku 2022 realizoval Národní pedagogický institut České republiky (www.npi.cz). Aktuálně obsah reflektuje širší zaměření NPI ČR, které se obecně soustředí na podporu pedagogů při práci s heterogenním kolektivem žáků. Nejnověji je web místem publikace odborného obsahu pro projekt Podpora rovných příležitostí financovaného ze zdrojů Národního plánu obnovy a Next Generation EU. Obsah se tak intenzivněji zaměřuje i na snižování nerovností ve vzdělávání obecně a žáky se sociálním znevýhodněním konkrétně.