Jak doučování mění životy dětí i rodin. Příběhy z Brna, Ostravy a Plzně

Jak doučování mění životy dětí i rodin. Příběhy z Brna, Ostravy a Plzně

04.12.2024
Učitel/učitelka
Ředitel/ředitelka
Školní poradenský pracovník/ce
Asistent/ka pedagoga
Rodiče
Žáci a studenti
Vzdělání má moc měnit osudy, a to nejen u dětí, ale i v celých rodinách. Tři neziskové organizace – DROM v Brně, Tutorie v Ostravě a TADY A TEĎ v Plzni – ukazují, že spolupráce mezi školou, rodinou a komunitou může přinést skutečnou změnu. Pro učitele, kteří se často cítí osamocení v náročné práci, mohou být neziskovky důležitými partnery, kteří sdílejí jejich cíle a přinášejí nové možnosti podpory. Stejně tak pro rodiče, kteří nemají čas či potřebné kompetence, aby svým dětem pomohli. A nejen co se vzdělávání týká...
Obrázek článku

Foto zdroj: NPI ČR (z ubytovny v Ostravě)

Všechny uvedené organizace spojuje společná vize: vytvořit bezpečné a podpůrné prostředí, kde děti mohou překonávat překážky, objevovat své schopnosti a rozvíjet se. V našich videích nahlédnete přímo za dveře těchto neziskovek.


Proč spolupracovat s neziskovkami?

Neziskové organizace nabízejí „ luxus" osobního přístupu a jsou dosažitelné i pro lidi se sociálním znevýhodněním. Dobrovolníci a lektoři pomáhají dětem individuálně zvládat látku, odhalovat skryté problémy a rozvíjet dovednosti, na které ve škole často není čas. Přitom nezůstávají jen u dětí – pomáhají i rodinám zvládnout složité životní situace, čímž zajišťují, že podpora má dlouhodobý efekt. Pro učitele mohou být neziskovky oporou v hledání cest, jak co nejlépe pomoci žákům.


Tutorie, z.s.; Ostrava

Pětičlenná rodina v jednopokojovém bytě na ubytovně – tři dcery se svými sny, ambicemi i starostmi. Kde nacházejí motivaci k učení? Jak jim v tom kromě rodiny pomáhá neziskovka Tutorie? Co může znamenat doučování pro děti, které se potýkají s bytovou nouzí?

Podívejte se na video z Tutorie


DROM, romské středisko; Brno

„Nejsme žádný kontrolní orgán, nebojte se s námi spolupracovat,“ vzkazuje školám lektorka Jana Šafaříková. DROM podporuje děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a úzce spolupracuje se školami. Co přináší zkušenost s doučováním studentům pedagogických fakult?

Podívejte se na video z DROM


TADY A TEĎ, o.p.s.; Plzeň

Bratři Maty a Alex pravidelně docházejí do TADY A TEĎ, kde nejen dohánějí školní látku, ale také získávají prostor pro osobní rozvoj. TADY A TEĎ propojuje doučování s mentoringem a poradenstvím pro celé rodiny. Jak může taková podpora ovlivnit nejen jejich školní výsledky, ale i každodenní život?

Podívejte se na video z TADY A TEĎ


Spolupráce učitelů a neziskovek je příležitostí, jak společně podpořit děti, které to nejvíce potřebují. Pokud hledáte partnery, kteří vám pomohou ulevit v náročné práci, najdete je právě zde. Naše příběhy ukazují, že když škola a neziskový sektor spojí síly, dokážou vytvořit prostředí, které pomáhá rozplétat složité příběhy a dát dětem šanci na lepší budoucnost.


Mohlo by Vás zajímat

PODCAST Škola pomáhá: Petr Globočník. Zájem dětí se v Janově počítá, nejtěžší je budovat důvěru

Z třetího dílu podcastu Tomáše Machalíka ŠKOLA POMÁHÁ s Petrem Globočníkem se posluchači dozví o jeho práci v Sousedském domě Libuše, který se nachází uprostřed sídliště Janov v Litvínově. Jedná se o prostor s komunitní dílnou a zahradou, které jsou otevřené pro všechny, kdo mají zájem trávit čas smysluplně.

PODCAST Škola pomáhá: Veronika Sovadina Kašáková. Tajný sen, aneb kde ji potkáme za 40 let

Do druhého dílu podcastu ŠKOLA POMÁHÁ si Tomáš Machalík pozval Veroniku Sovadinu Kašákovou, která pomáhá dětem a mladým lidem z dětských domovů, aby neztráceli domov podruhé. Poprvé, když se v dětském domově ocitnou a podruhé, když odcházejí, a nikdo na ně nečeká venku.

Jak portugalský program TEIP mění školy v sociálně znevýhodněných oblastech: Inspirace a zkušenosti z Lisabonu – část 2.

Ve druhé části našeho miniseriálu se podrobněji zaměřujeme na portugalský vzdělávací systém a jeho strukturu. Rozebíráme klíčová politická opatření, která podporují inkluzi a flexibilitu ve výuce, a vysvětlujeme, jak program TEIP pomáhá školám v sociálně znevýhodněných oblastech. Tento přehled přináší inspirativní podněty pro pedagogy, jak zlepšit vzdělávací proces a podpořit inkluzi ve školách.

Zobrazit další články