Ozvěny 8. ročníku konference – Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky cizince

Ozvěny 8. ročníku konference – Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky cizince

13.11.2024
Učitel/učitelka
Ředitel/ředitelka
Školní poradenský pracovník/ce
Asistent/ka pedagoga
Rodiče
Zřizovatelé škol
Třídní učitel/ka
Vychovatel/ka
Odborná veřejnost
10. října 2024 jsme v NPI opět organizovali online konferenci, která se věnuje širokému tématu podpory a péče o děti a žáky s odlišným mateřským jazykem. Vzhledem k tomu, že ve školách stále počet těchto dětí a žáků roste, je toto téma pro mnoho lidí ve školství nebo pro školství pracujících opravdu důležité. V letošním roce se přihlásilo 400 účastníků.
Obrázek článku

Tradičně jsme se věnovali legislativním novinkám v oblasti začleňování dětí a žáků cizinců a záměrům MŠMT pro školní rok 2024/2025. Byly prezentovány příspěvky shrnující změny v oblasti základního školství vč. informací k bezplatné jazykové podpoře, středního školství s důležitými informacemi o organizaci přijímacích zkoušek pro cizince a informací o parametrech bezplatné jazykové podpory na SŠ. Zástupkyně ČŠI prezentovala informace a pohled na téma začleňování a vzdělávání žáků cizinců ve školách.

V rámci bloku sdílení praxí vystoupil zástupce výzkumného projektu SIRI s informacemi o výsledcích výzkumu integrace ukrajinských žáků do českých škol a doporučeními vyplývajícími z výzkumu. Tématem sdílení praxí bylo nastavení podpory nově příchozích žáků vč. náhrady druhého cizího jazyka na ZŠ, pro SŠ zazněl příspěvek sdílení praxe gymnázia při přípravě a organizaci rozhovoru nahrazujícího písemnou přijímací zkoušku z ČJ pro cizince. Posledním společným příspěvkem byla inspirace v oblasti spolupráce pedagoga s asistentem pedagoga.

Záznamy všech příspěvků i s materiály naleznete na stránce konference. Na této stránce je možné si projít i příspěvky z předchozích let a najít zde další inspiraci pro práci s dětmi a žáky bez znalosti vyučovacího jazyka.

Na společné bloky vždy navazuje workshopová část, která nabízí praktické rady a prostor pro výměnu zkušeností učitelů. Jeden workshop jsme letos věnovali praktickým radám pro práci s novým obsahem kurikula češtiny jako druhého jazyka (3. a 4. jazyková úroveň). Druhý workshop osvětloval témata podpory a využití logopedické péče pro děti v předškolním vzdělávání. Z workshopové části nepořizujeme záznam, aby měli účastníci prostor a možnost diskutovat a zapojovat se v chráněném prostředí.

Kdo v letošním roce konferenci nestihl, nemusí se bát, v roce 2025 připravujeme opět celou škálu informací a inspirace a už teď víme, že se budeme opět věnovat výzkumům a trendům, a samozřejmě i podpoře předškolních dětí, i dětí na ZŠ a SŠ.



Mohlo by Vás zajímat

Doporučený vzor rozhovoru nahrazujícího přijímací zkoušku z českého jazyka na SŠ pro cizince

NPI ve spolupráci s MŠMT připravil materiál, který nabízí jednoduchý návrh rozhovoru, jak na střední škole připravit a realizovat rozhovor nahrazující písemnou přijímací zkoušku pro cizince. Tento rozhovor mohou absolvovat na vlastní žádost uchazeči, kteří absolvovali předchozí vzdělávání v zahraniční škole, nebo uchazeči definovaní v opatření obecné povahy, vydaném MŠMT 18 .10. 2024 (převážně ukrajinští žáci s dočasnou ochranou).