Zlepšit negativní reputaci školy je výzva. Pedagožce a bývalé dlouholeté ředitelce děčínské Základní školy Máchovo náměstí se to podařilo. Podle Aleny Tomáškové je základem respekt ke všem rodičům bez rozdílu. Musela se naučit jednat se všemi rodinami tak, aby jí naslouchaly. Škole pomohla i asistentka, původem Romka, která facilitovala komunikaci s rodiči s odlišnými kulturními a životními podmínkami. Zafungovala i změna formátu třídních schůzek a osvědčily se také rozvojové programy.
00:27 – Problémové rodiny neodstraníte, ale můžete změnit úhel pohledu a styl komunikace. Problém není v národnosti.
03:26 – Když vám někdo přináší rozvojový program na dlani, využijte to. A pamatujte na to, abyste zapojili učitelský sbor.
05:40 – Jak na to, aby všechny rodiny podporovaly děti v uplatnění v životě. Zajímejte se o ně!
09:56 – Co dělat, když si rodič z majority nepřeje, aby jeho dítě mělo spolužáky pocházejících z rodin z odlišného kulturního a sociálního prostředí.
10:42 – Jak se postavit k situaci, kdy rozzlobený rodič křičí už cestou do ředitelny.
15:21– Hlasitou výměnou názorů nic nezměníte. Proč učitelé potřebují pozitivní příklad a jak ho poskytnout.
15:52 – Praktické rady, jak jednat rodiči: na prvním i druhém stupni potřebujete jinou strategii.
17:02 – Proč není potřeba zdůrazňovat rodičům špatné vlastnosti jejich dětí. Sami vědí, koho mají doma.
21:55 – Někdy je potřeba nařídit změnu shora. Ale zároveň dát učitelům prostor. Jak na to?
22:52 – Město jako partner. Proč stojí za to využít smysluplné vzdělávací programy.
23:52 – Jak nejlépe sdílet zkušenosti s ostatními školami a poradenskými pracovišti.
S ADHD u dětí se dá velmi efektivně pracovat a správná motivace dokáže divy. Zařaďte do výuky speciální hry pro děti s ADHD, odměňování a pozitivní zpětnou vazbu a pozorujte změny. Přečtěte si i o dalších způsobech motivace k učení.
Když se učitelé naučí vytvářet a využívat vlastní portfolia, pro další profesní rozvoj se jim taková dovednost bude hodit. V ZŠ Brodek u Přerova si už v praxi ověřili, že s portfolii se dá efektivně pracovat v rámci plánů pedagogického rozvoje.
Máme pro vás plán pedagogické podpory (PLPP). Tento vzor uplatníte na prvním stupni u dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka, když potřebují pomoci s komunikací a rozšiřováním slovní zásoby. (Ilustrační foto. | FOTO: APIV B)