VIDEO: Rodinná škola, kde pedagogové přistupují individuálně ke všem dětem

Seznamte se s dobrou praxí ze ZŠ T. G. Masaryka v Českých Budějovicích, kde studuje 40 % žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Kde v rámci individuálního přístupu přijímají všechny žáky takové, jací jsou. Kde se klade důraz na rozvíjení vztahů mezi žáky, a to i ve školní družině. Kde je důležité, aby i žáci, kteří aktuálně zažívají školní neúspěch, mohli odcházet ze školy s pozitivními emocemi. K tomu přispívá empatický přístup pedagoga...

Struktura videa:

00:35 – Ředitel školy Mgr. Zdeněk Špaček přibližuje v jakých aspektech se liší rodinná základní škola s vysokým počtem žáků se speciálními vzdělávacími potřebami od běžných škol.

03:04 – Školní psycholožka Mgr. Dominika Lidralová objasňuje, jak na dobré klima ve škole, aby se tam těšili děti i učitelé. Významnou roli hraje i spolupráce pedagogů a školního psychologa.

06:13 – Ředitel školy Mgr. Zdeněk Špaček přibližuje, proč klade velký důraz na plně personálně zabezpečené školní poradenské pracoviště.

07:17 – „V naší škole přistupujeme individuálně ke všem dětem, nejen k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Důsledkem je spokojenost všech, včetně rodičů,“ říká pedagožka Hana Vránová.

08:47 – „Snažím se pochopit situaci dětí, které ve výuce prožívají školní neúspěch. Záleží mi na tom, aby i děti, které se aktuálně potýkají s nějakými překážkami, mohly ze školy odcházet s pozitivními emocemi,“ říká pedagožka Hana Vránová

09:49 – „Jde nám o to, aby děti ve školní družině pracovaly také na svých vztazích. Spíš než třeba nějaké časté vyrábění nebo soutěže, tak nám jde o to, aby se potom děti dokázaly v životě k sobě chovat ohleduplně,“ říká vychovatelka Kateřina Šimerová.

Tip:

Zaujala Vás praxe ze školy T. G. M. v Českých Budějovicích? Podívejte se také na video Začleňování dětí přicházejících z Ukrajiny v rodinné základní škole

vytisknout článek

Mohlo by Vás zajímat

Model hodnocení ve Smysluplné škole
Inspirujte se Smysluplnou školou a jejich modelem slovního hodnocení žáků za využití sebehodnocení, formulace obsahu vzdělávání a Bloomovy taxonomie cílů.
Program „Začít spolu“ učí žáky větší samostatnosti a zodpovědnosti
Že se dá učení dělat i trochu „jinak“, dokazuje například vzdělávací program „Začít spolu“, který se objevuje čím dál tím častěji také na českých školách. Orientuje se především na děti, při čemž se snaží individuálně podporovat jejich rozvoj, vést je k aktivitě, samostatnosti i zodpovědnosti. Chybu nepovažuje za konec světa, ale přirozenou součást procesu učení. Inovativní je také uspořádání učeben, které jsou rozděleny podle zaměření do jednotlivých center aktivit.
VIDEO: Pravidla pro třídu vymýšlejte spolu s žáky. Budou je spíš dodržovat.
Konfliktům ve třídě se pravděpodobně nevyhnete. Můžete je ale řešit konstruktivně tak, abyste dosáhli svého cíle vy i žáci. Lektorka Radka Schillerová představí pro tyto účely metodu z kurzu pro pedagogy Škola bez poražených, kterou vytvořil psycholog Thomas Gordon. Jde o první – teoretickou – část dvoudílného videa.
Nabídka poradenství v ukrajinštině
Пропонуємо консультації українською мовою
Potřebujete konzultaci s odborníkem?
Napište nám.