VIDEO: Jak na dobré klima ve škole, aby se tam těšili žáci i učitelé?

Smysluplnost, spolupráce, svoboda – tak zní recept na dobré klima ve škole, kterého se už patnáct let drží ředitel základní školy v pražském Karlíně Jan Korda. Jak to přesně funguje, jaká pravidla si nastavit a jak je dodržovat, prozradil v tomto videu. Základem všeho je podle něj lidská slušnost, nepovyšování se a respektování stejných zásad žáky i pedagogy.

Struktura videa

00:26 Pokud chce vedení zlepšit klima ve škole, jaké by měly být jeho první kroky?

02:25 Základem dobrého klima je partnerský vztah s žáky. Učitel má být pro děti průvodcem, který kráčí vedle nich, nepovyšuje se nad ně.

03:37 Význam společných pravidel a hodnot: Jak si pravidla stanovovat a proč je musí dodržovat společně děti i pedagogové?

05:26 Jak předcházet zhoršování klimatu a vysvětlovat pravidla nově příchozím.

08:20 Společná pravidla platí pro všechny i mimo školu.

09:04 Klima školy je společné dílo žáků a učitelů, kteří sdílejí stejnou vizi i motivaci. O pravidlech a hodnotách je třeba diskutovat.

10:17 Tři pilíře vnitřní motivace žáků i pedagogů: smysluplnost, spolupráce, svoboda.

14:33 Jak vyhodnocovat klima školy a evaluovat pocit bezpečí žáků i pedagogů?


Přílohy:

Dokumenty zobrazené ve videu naleznete ke stažení zde: 

Příloha 1: Řád pracovníků ZŠ Lyčkovo nám

Příloha 2: Práva a povinnosti žáků – žákovský řád školy ZŠ Lyčkovo nám

Příloha 3: Anonymní anketa pro žáky 1.-4. ročník

Příloha 4: Anonymní anketa pro žáky 5-8. ročník

vytisknout článek

Mohlo by Vás zajímat

Program „Začít spolu“ učí žáky větší samostatnosti a zodpovědnosti
Že se dá učení dělat i trochu „jinak“, dokazuje například vzdělávací program „Začít spolu“, který se objevuje čím dál tím častěji také na českých školách. Orientuje se především na děti, při čemž se snaží individuálně podporovat jejich rozvoj, vést je k aktivitě, samostatnosti i zodpovědnosti. Chybu nepovažuje za konec světa, ale přirozenou součást procesu učení. Inovativní je také uspořádání učeben, které jsou rozděleny podle zaměření do jednotlivých center aktivit.
Mapy učebního pokroku a Bloomova taxonomie cílů
Vnitřní motivace dítěte dokáže ve vzdělávání zázraky, zejména když ji škola vhodně podpoří. Jak vypadá aplikace map učebního pokroku a Bloomovy taxonomie cílů v praxi na ZŠ Lyčkovo nám.?
Mentoring ve školství jako prevence syndromu vyhoření
Mentoringem, koučinkem a supervizí se dá předcházet syndromu vyhoření. Jak si základní škola profesora Švejcara na Praze 12 udržuje kvalitní pedagogy, a tedy kvalitní výuku? O tom vypráví zástupce ředitele a externí mentor.
Potřebujete konzultaci s odborníkem?
Napište nám.