Foto zdroj: Freepik
Kdy? 7. dubna 2026, 14:00–17:15
Kde? on-line
Lektorka: Mgr. Eva Zavadilová
Webinář je vhodný především pro učitele či učitelky a asistenty nebo asistentky pedagoga 1. a 2. stupně ZŠ, kteří vyučují češtinu jako druhý jazyk nebo pracují s dětmi s odlišným mateřským jazykem (OMJ). Registrovat se na něj můžete pomocí portálu MojeEdu.
Co bude obsahem webináře?
Účastníci a účastnice si vyzkouší různé typy her, které podporují rozvoj jazykových prostředků i řečových dovedností. Dozví se, jak hry vybírat, přizpůsobovat je potřebám skupiny a využívat jako součást systematické jazykové podpory – a to v rámci čtyř na sebe navazujících částí.
1. Seznamovací a rozehřívací hry
Úvodní blok představí hry vhodné pro první hodiny výuky i pro zahájení jednotlivých lekcí. Účastníci a účastnice si vyzkouší aktivity, které pomáhají navodit bezpečné prostředí a podpořit komunikaci ve skupině. Součástí bude také ukázka on-line nástrojů, jež usnadňují přípravu a opakované využití her. Pozornost se zaměří i na to, jak hry do výuky zařazovat s ohledem na cíle hodiny a jazykové potřeby žactva.
2. Hry propojené s tématy kurikula
Druhá část ukáže, jak lze prostřednictvím her rozvíjet témata obsažená v kurikulu češtiny jako druhého jazyka. Hry mohou pomoci propojit slovní zásobu, gramatiku i sociokulturní kompetence a zároveň podpořit aktivní zapojení žáků a žákyň. Účastníci a účastnice si odnesou přehled her, které pak snadno využijí při plánování výuky a přizpůsobí je aktuálním potřebám své třídy či skupiny.
3. Hry pro rozvoj jazykových prostředků
Třetí část se zaměří na hry podporující rozvoj gramatiky, slovní zásoby a výslovnosti. Představené aktivity lze využít jak při osvojování nových jazykových jevů, tak při jejich procvičování. Lektorka se bude věnovat i tomu, jak upravit hry pro práci ve skupině, dvojicích i individuální použití. Ukáže také, jak lze využít běžně dostupné deskové hry ve výuce češtiny jako druhého jazyka.
4. Hry pro rozvoj řečových dovedností
Závěrečná část se zaměří na hry pro podporu mluvení, psaní, čtení i poslechu. Ukáže, jak lze všechny řečové dovednosti zapojit do výuky i v jednodušší podobě podle jazykové úrovně žáků a žákyň.
Hry mohou nabídnout alternativu k běžným učebním materiálům a přispět k posílení motivace k učení i k aktivnímu zapojení do výuky.
Proč zařazovat hry do výuky jazyka
Didaktická hra patří mezi aktivizující metody, které podporují zapojení žáků a žákyň do učení. Ve výuce jazyka pomáhá snižovat obavy z chybování, posiluje motivaci a umožňuje procvičovat jazyk v bezpečném prostředí. Zároveň podporuje spolupráci, komunikaci a rozvoj sociálních dovedností, které jsou pro učení jazyka klíčové. [1]
TIP: Další materiály k výuce češtiny jako druhého jazyka a využití her:
přehled: Čeština jako druhý jazyk – učebnice & materiály
článek (série): Úspěšná práce s heterogenní třídou: Jak motivovat žáky ke kooperativnímu učení?
Zdroje:
[1] Petty, G. (2013). Moderní vyučování. Portál.
Moravskoslezský kraj vyhlásil dotační program Podpora zahraničního studia, který je určen mimořádně nadaným studentům mířícím na prestižní zahraniční univerzity. Cílem programu je zpřístupnit nákladné zahraniční vzdělávání nadaným studentům z různých sociálních vrstev.
Studentky a studenti Junior univerzity VŠB – Technické univerzity Ostrava mají za sebou slavnostní zakončení dalšího ročníku. V reprezentativním prostředí Univerzitní auly proběhly promoce, při nichž bylo oceněno 68 účastníků programu. Slavnostní událost se konala za přítomnosti vedení univerzity, rodičů a dalších hostů.
Jak romští rodiče vnímají české školy a co ovlivňuje jejich rozhodování o vzdělávání dětí? Nová zpráva přináší výsledky terénního šetření realizovaného v jedenácti městech České republiky a zachycuje zkušenosti šesti desítek rodičů romských dětí. Zaměřuje se na situace, které formují důvěru ve školu – zejména komunikaci, pocit bezpečí, řešení konfliktů a zkušenosti s projevy rasismu.