Další inspiraci lze čerpat z publikací od experta zaměřeného na etopedii PhDr. Arnošta Smolíka, Ph.D. Užitečná může být také aplikace Nenech to být, která slouží jako online schránka důvěry.
00:26 Jak řešit výchovné problémy už v zárodku? Na děčínské škole pomáhá kolegialita pedagogů, otevřené prostředí, třídnické hodiny zaměřené na budování vztahů i schránka důvěry.
02:37 Jaké metody umožní pedagogům rozeznat výchovné problémy už v počátku?
06:08 Základem primární prevence je řešit i drobné potíže u žáků. Díky tomu lze snáze získat jejich důvěru a případně odhalit závažnější problémy.
07:52 Akce „Den pro mou třídu“ pomáhá žákům porozumět školnímu řádu. Sami si pak s učitelem nastaví pravidla, jak se ve své třídě chovat.
09:53 Dětem je třeba vysvětlit, že hlášení problémů není žalování ani donášení.
12:07 Jak se děti dozvědí, na koho se v případě šikany obrátit?
Inspirace: PhDr. Arnošt Smolík Ph.D., speciální pedagog – etoped. Působí na PF UJEP, Působí na PF UJEP, je autorem odborných publikací.
Aplikace Nenech to být: online schránka důvěry: www.nntb.cz
Jak řešit náročné chování u žáků ve školní třídě nebo mimo školu? Rodičům i pedagogům pomůže metoda aktivního naslouchání. Hostem dalšího podcastu Zapojmevšechny.cz je Radka Schillerová, lektorka Školy bez poražených pro Gordonův institut, která se zaměřuje na práci a komunikaci s dětmi a také vede kurzy zaměřené na aktivní naslouchání.