logo

Katalog nástrojů pro řešení sociálního znevýhodnění ve školách

07.05.2025
Učitel/učitelka
Ředitel/ředitelka
Školní poradenský pracovník/ce
Asistent/ka pedagoga
Zřizovatelé škol
V rámci projektu Podpora rovných příležitostí při NPI ČR jsme sestavili Katalog nástrojů podpory, který školám z cílové skupiny představujeme a z něhož bude na každé podporované škole za pomoci krajského konzultanta NPI volena vhodná kombinace nástrojů a intervencí vycházející ze vstupní analýzy potřeb konkrétní školy. Tento výběr se stane podkladem pro samotnou žádost o poskytnutí dotace, kterou jednotlivé školy zpracovávají a podávají na MŠMT.
Obrázek článku

Katalog zahrnuje tyto nástroje:
a) personální podpory škol při práci se sociálně znevýhodněnými žáky (9 různých pozic, např. sociální pedagog nebo asistent pedagoga),
b) přímé podpory těchto žáků (např. zážitkové vzdělávací programy nebo snídaňové kluby),
c) profesní rozvoj pedagogů (např. mentoring, koučink nebo facilitace).
Vedle toho školám průběžně poskytuje metodickou a konzultační podporu určený zástupce NPI, který tak napomáhá realizaci školního projektu. Součástí aktivit je také peer to peer kolegiální spolupráce – síťování mezi řediteli či učiteli, a to jak místní, tak tematická.

Stáhněte si Katalog nástrojů nebo jen seznam pro inspiraci!

Mohlo by Vás zajímat

Inspirace z Estonska: Jak podpořit rovné příležitosti ve vzdělávání?

Tým projektu Podpora rovných příležitostí (PROP) absolvoval koncem května několikadenní studijní cestu do Estonska. Jejím cílem bylo poznat tamní přístup k rovnosti ve vzdělávání a získat inspiraci pro řešení sociálního znevýhodnění v českém prostředí. Během čtyřdenního programu účastníci navštívili dvě základní školy – jednu v hlavním městě Tallinnu (ZŠ Ristiku) a druhou ve městě Jõhvi na východě země.

PODCAST Škola pomáhá: Petra Kačírková a Martin Šimáček. Sociální pedagog už měl být ve školách dávno

V sedmém díle podcastu ŠKOLA POMÁHÁ nahlížíme pod pokličku sociálního začleňování v České republice s odborníky z obou konců procesu. Hosty Tomáše Machalíka jsou Martin Šimáček, ředitel Odboru sociálního začleňování při MMR, a Petra Kačírková, ředitelka Odboru rodinné politiky, ochrany dětí a sociálního začleňování na MPSV. Oba mají za sebou zkušenosti ve státní správě i neziskovém sektoru – a společně představují unikátní průřez tím, jak se rodí i prakticky uskutečňují opatření pro znevýhodněné děti.

PODCAST Škola pomáhá: Martin Vohánka. Co se týče transformace škol, jsem optimista

Ve čtvrtém díle podcastu ŠKOLA POMÁHÁ je hostem Martin Vohánka, významný český podnikatel, filantrop, zakladatel nadace BLÍŽKSOBĚ a společnosti Eurowag. Tento rozhovor přináší inspirativní pohledy na roli vzdělávání, spolupráci neziskového sektoru a státu a důležitost měkkých dovedností a hodnot v éře technologických a klimatických změn.

Zobrazit další články