V poradně webu Zapojmevšechny.cz se setkáváme s dotazy od rodičů a pedagogů a pedagožek. Některé z nich vybíráme a jejich odpovědi zveřejňujeme v sekci Otázky a odpovědi, protože se domníváme, že by mohly být užitečné i pro další rodiče, vyučující a vedení škol. Dnešní dotaz se věnuje možnostem uskutečnit online volby do školské rady, včetně doporučení vhodných nástrojů a řešení. Diskutujeme také o právních aspektech volebního práva ve školských radách a nabízíme praktické rady pro zajištění transparentního hlasování.
V poradně webu Zapojmevšechny.cz se setkáváme s dotazy od rodičů i pedagogů a pedagožek. Některé dotazy a odpovědi zveřejňujeme v sekci Otázky a odpovědi, protože se domníváme, že by mohly být užitečné i pro další rodiče, vyučující a vedení škol. Dnešní dotaz se věnuje otázkám týkajících se výběrového řízení na ředitele/ředitelku školy, možnosti členství rodiče a zároveň asistentky pedagoga ve školní radě a diskutabilní kandidatuře uklízečky za pedagogy. Odpovědi poskytují užitečné právní a praktické rady pro všechny zúčastněné strany ve školním prostředí.
Ve druhém díle podcastu s Nikolou Křístkem, odborníkem na školní evaluaci, který působí v neziskové organizaci Restorativní škola, získáte komplexní náhled na fungování školské rady a její pravomoci. Detailněji se dozvíte o volbách do školské rady a o řešení konfliktů uvnitř rady. Užitečné informace o „ideálním“ působení školské rady získají nejen ředitelky a ředitelé škol, ale také ostatní pedagogické pracovnice a pracovníci i rodiče, kteří mohou do školské rady kandidovat.
Nikola Křístek, odborník na školskou legislativu, školní evaluaci a rozvoj demokratické kultury ve školách, odpovídá na otázky moderátorky Marty Kozdas o významu školské rady v rámci školského systému a o tom, kdo bývá jejími členy. V rozhovoru se také dozvíte, jak jsou školské rady zakotveny v českém vzdělávacím systému jako nezávislý orgán a jaký je jejich současný význam a funkce.