Jiří Daněk, sociální pedagog v ZŠ v Přerově a předseda Asociace sociálních pedagogů, přibližuje, proč se škole vyplatí zaměstnat sociálního pedagoga. Ten nejen ulevuje učitelům a odbavuje část agendy, na kterou zpravidla již učitelé nemají kapacitu, ale také systematicky pomáhá žákům i rodičům. Daněk ve videu popisuje, jaké jsou rozdíly mezi pozicí sociálního pracovníka a sociálního pedagoga, z jakých zdrojů takového pracovníka financovat a jaké kvalifikační předpoklady by měl splňovat.
Struktura videa:
00:25 Proč se vyplatí mít ve škole sociálního pedagoga?
01:19 Sociální pedagog ulevuje přetíženým učitelům.
02:34 Sociální pedagog podporuje žáky.
03:23 Ohlédnutí za úspěchy sociálního pedagoga ve škole.
04:44 Časté omyly a předsudky ohledně profese sociálního pedagoga
05:37 Financování pozice školního sociálního pedagoga
06:34 Kvalifikační předpoklady pro práci školního sociálního pedagoga
07:36 Vize a cíle sociálního pedagoga ve škole
S ADHD u dětí se dá velmi efektivně pracovat a správná motivace dokáže divy. Zařaďte do výuky speciální hry pro děti s ADHD, odměňování a pozitivní zpětnou vazbu a pozorujte změny. Přečtěte si i o dalších způsobech motivace k učení.
Když se učitelé naučí vytvářet a využívat vlastní portfolia, pro další profesní rozvoj se jim taková dovednost bude hodit. V ZŠ Brodek u Přerova si už v praxi ověřili, že s portfolii se dá efektivně pracovat v rámci plánů pedagogického rozvoje.
Máme pro vás plán pedagogické podpory (PLPP). Tento vzor uplatníte na prvním stupni u dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka, když potřebují pomoci s komunikací a rozšiřováním slovní zásoby. (Ilustrační foto. | FOTO: APIV B)