logo

Badatelský přístup ve výuce

24.07.2025
Učitel/učitelka
Ředitel/ředitelka
Asistent/ka pedagoga
Třídní učitel/ka
Jak učit dějepis tak, aby žáci skutečně přemýšleli, objevovali a pracovali jako malí historici? V reportáži z chrudimské základní školy se představuje učitel Roman Anýž, který dlouhodobě uplatňuje badatelsky orientovanou výuku. Jeho přístup staví žáky do aktivní role a může být inspirací pro každého, kdo hledá nové cesty ve výuce.
Obrázek článku

Rádi bychom vás upozornili na inspirativní reportáž z chrudimské základní školy, která přibližuje moderní a inovativní přístup k výuce dějepisu. V hlavní roli zde vystupuje učitel Roman Anýž, propagátor badatelské výuky.

Roman Anýž věří, že výuka má být především činnostní a aktivizující – a to i v předmětech, které jsou tradičně spojovány s frontální výukou. „Mojí představou je, aby během hodiny pracovaly především děti, nikoli učitel. Věřím, že moje role spočívá hlavně v přípravě lekce a během samotné výuky bych měl být spíše pomocníkem – někým, kdo v pravý moment podpoří skupinu, nasměruje ji a pomůže. Ale hlavní práci mají odvádět děti,“ vysvětluje.

Badatelský přístup podporuje rozvoj kritického myšlení, schopnost práce s historickými prameny, formulaci hypotéz a jejich ověřování. Žáci tak nejsou pasivními příjemci informací, ale aktivními tvůrci poznání. Takový způsob práce přispívá nejen k hlubšímu porozumění učivu, ale také k rozvoji klíčových kompetencí, které tvoří jádro připravovaných změn v rámcových vzdělávacích programech (RVP).

Přístup Romana Anýže může být inspirací nejen pro učitele dějepisu, ale i pro pedagogy napříč předměty. Ukazuje, že pokud dětem dáme prostor k bádání, odpovědnosti a spolupráci, učí se nejen poznatkům, ale i dovednostem, které uplatní v životě. 

Zhlédněte reportáž Roman Anýž: Příběhy škol, kde učí moderně

Chci více informací o připravovaných změnách v RVP a rozvoji klíčových kompetencí.

Zajímá vás, jak zavést prvky inovativní a moderní pedagogiky ve vaší škole?
Sledujte náš web Zapojme všechny pro další příklady z praxe, tipy a metodické materiály, které vám pomohou proměnit výuku v živý a smysluplný proces učení.

Mohlo by Vás zajímat

Mezinárodní konference IACEP v Praze

Mezinárodní asociace pro kognitivní pedagogiku a psychologii (IACEP) uspořádala ve dnech 8. až 10. července v Praze mezinárodní konferenci. Hlavními partnery konference byl Národní pedagogický institut ČR, Society for All a nakladatelství Wolters Kluwer. Národní pedagogický institut reprezentovala paní garantka podpory nadání doktorka Zdeňka Chocholoušková a vedoucí krajského pracoviště paní magistra Edita Nevoralová.

Podporujeme hlas žáků a žákyní

Jsme nadšeni, že Národní pedagogický institut (NPI) aktivně podporuje participaci žáků, žákyní a dětí. Ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) jsme v Ostravě uspořádali dva kulaté stoly se žáky a žákyněmi základních škol.

Ještě nedávno podceňovaná škola, nyní oceněná mezi nejlepšími v Česku!

ZŠ Jirkov, Nerudova 1151 získala 1. místo v celostátním hodnocení soutěže Základka Roku 2025!