Ve videu uvidíte, že kromě efektivnějšího předávání učiva má tandemová výuka i hlubší rozměr – modeluje žákům a žákyním konstruktivní spolupráci dospělých v praxi. Tento způsob výuky poskytuje příležitost k neocenitelné lekci, která přesahuje rámec běžného kurikula. Video tak nabízí inspiraci pro všechny, kdo chtějí sledovat dynamiku třídního kolektivu a pružně reagovat na jeho potřeby.
Tandemová výuka se postupně etabluje jako efektivní cesta k individualizaci vzdělávání, a pokud je správně realizovaná přináší benefity nejen žákům a žákyním, ale i samotným vyučujícím. Pokud vás zajímá, jak tandem mění výuku i vztahy ve třídě, jak jej náležitě plánovat a co je klíčem k úspěšné spolupráci, podívejte se na následující ukázku.
0:02 Co říkají vyučující o spolupráci v tandemu a úvodní znělka.
0:14 Jaké jsou přínosy tandemového učení pro žáky a žákyně?
6:48 Jaké jsou přínosy tandemové výuky pro samotné vyučující?
10:05 Vyučující hovoří i o nevýhodách, které tandemová výuka přináší.
12:22 Jak se vyučujícím v jejich tandemech spolupracuje a jak dokáží zajistit hladký průběh vyučovací hodiny?
16:06 Proč se vyučující rozhodli pracovat v tandemu?
17:32 Jak si vybrat kolegu nebo kolegyni do tandemu?
18:45 Jaká jsou doporučení pro začínající tandemové vyučující?
Tandemoví vyučující ve videu:
Ilona Zapletalová, učitelka 1. stupně na ZŠ Kunratice, ve svých hodinách spolupracuje s další tandemovou vyučující, s asistenty i studenty; ráda učí venku a využívá badatelsky orientovanou výuku.
Tereza Doudová, tandemová učitelka na ZŠ Kunratice, zkouší různé podoby práce tandemu venku i pod střechou s dětmi na 1. stupni; na 2. stupni učí tandemově přírodopis a zeměpis a schází se se školním parlamentem.
Jakub Holec, tandemový učitel přírodovědných předmětů na ZŠ Kunratice; vedoucí létajícího centra Elixíru do škol a garant přírodovědného vzdělávání při NPI.
Jan Mazůrek, tandemový učitel přírodovědných předmětů na ZŠ Kunratice, školní koordinátor environmentálního vzdělávání, mentor v projektu GLOBE a badatelsky orientované výuky.
Podívejte se také na další videa a články k tematice tandemové výuky:
„Násobilka na šachovnici“ je jednoduchá a efektivní hra na procvičování násobilky a početních operací. Umožňuje zábavné učení, rozvoj logiky a soutěživosti. Lze ji hrát ve třídě, doma i v družině, a to jak na papíře, tak digitálně v Excelu. Může být také vhodnou kotvící aktivitou během hodiny matematiky.
Videohospitace NPI představuje komplexní pohled na spolupráci mezi vyučujícími a asistenty pedagoga ve škole pro žactvo s vysokým stupněm podpůrných opatření. Efektivní součinnost mezi vyučujícími a asistenty je založena na jasně definovaných rolích, otevřené komunikaci a pravidelném plánování. Vytváří tak prostředí, kde se žáci a žákyně cítí podporováni a motivováni k učení. Video poskytuje užitečné informace a inspiraci pro zlepšení spolupráce a je příkladem dobré praxe.
Národní pedagogický institut představuje 3. díl ukázky tandemové výuky na 1. stupni ZŠ Kunratice, která se zaměřuje na výuku ve dvojici. Dozvíte se, jak pracovat s Hejného metodou Autobus. Díky přítomnosti dvou vyučujících je část třídy rozdělena na skupinu pracující samostatně a na skupinu, kde děti potřebují s početními operacemi pomoct. Uvidíte, jak funguje vrstevnické učení a spolupráce dvou učitelek v praxi.