logo

Metodika pro práci s dětmi se SVP v předškolním vzdělávání

06.02.2025
Učitel/učitelka
Asistent/ka pedagoga
Rodiče
Metodika pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami v předškolním vzdělávání je součástí projektu WELCOME. Publikace poskytuje pedagogům mateřských škol praktické a teoretické nástroje pro efektivní inkluzi dětí se SVP. Obsahuje návody na práci s různými typy poruch, podporu sociálních a kognitivních dovedností a efektivní komunikaci s rodiči.
Obrázek článku

Zdroj: Canva

V rámci evropského projektu WELCOME (WE Learn and COMmunicate Ensemble), který podporuje inkluzi dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) v předškolním vzdělávání, byla vydána Metodika pro práci s dětmi s SVP v předškolním vzdělávání. Publikace je určena pedagogům mateřských škol a přináší cenné metodické materiály pro práci s heterogenními třídami.

Co publikace obsahuje:

  • Teoretickou část, která se zaměřuje na specifika inkluzivního vzdělávání a podporu proinkluzivního klimatu v mateřské škole.
  • Praktické návody pro komunikaci s rodiči dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, včetně strategií pro efektivní rozhovory.
  • Konkrétní metodické postupy pro práci s dětmi s poruchami chování, mentálním postižením, smyslovými a tělesnými postiženími, s poruchou autistického spektra a dalšími vývojovými poruchami.
  • Náměty pro rozvoj sociálních, komunikativních, kognitivních a motorických dovedností dětí.


Tato metodika je vhodná pro pedagogy, kteří hledají nové způsoby, jak efektivně inkludovat děti se speciálními vzdělávacími potřebami do každodenního života mateřské školy. Publikace je součástí širšího cíle projektu WELCOME, který se zaměřuje na zkvalitnění předškolního vzdělávání a poskytování podpory učitelům při práci s heterogenními třídami. Publikace je dostupná zdarma.

Pro více informací a stažení příručky můžete kliknout zde.


Mohlo by Vás zajímat

DIGI Letní škola II: informatika a digitální kompetence pro žáky s podpůrnými opatřeními

Zveme vás na třídenní vzdělávací setkání vyučujících, speciálních pedagogů a dalších odborníků, kteří chtějí rozvíjet digitální kompetence svých žáků a žákyní s přiznanými podpůrnými opatřeními. DIGI Letní škola II, pořádaná NPI, nabídne praktické workshopy, sdílení zkušeností a inspiraci k využívání moderních technologií a kompenzačních pomůcek ve výuce nové informatiky. Těšit se můžete na přátelské prostředí, profesionální lektory a bohatý program plný inovací.