„Do aktuální verze jsme zahrnuli 300 největších měst a zatím jsme se soustředili pouze na základní školy. Několik málo měst, zejména těch největších, tyto mapy již v posledních letech používá a z pozice zřizovatele nastavení spádovostí zveřejňuje. My jsme ale chtěli tuto službu zpřístupnit i pro menší obce,“ vysvětluje Tomáš Machalík, hlavní manažer projektu Podpora rovných příležitostí (PROP) realizovaném NPI. „Do budoucna plánujeme rozšíření také na mateřské školy.“
Aktuálně se Mapa spádovosti zaměřuje na obce a města, která zřizují dvě a více základních škol a mají povinnost určit jejich spádovost. Tento nástroj může výrazně usnadnit práci obcím a městům, která díky němu mohou lépe plánovat školní kapacity. Přínosná je také pro vedení škol – ředitelé mohou Mapu snadno přenést na své webové stránky či sociální sítě. Pro odborníky na vzdělávání se navíc chystá detailní analytický panel.
Budeme rádi, pokud si Mapu spádovosti prohlédnete a pomůžete nám ji dále vylepšovat. Narazíte-li na nesrovnalosti, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře „Nahlásit chybu“, který je součástí Mapy.
Chcete vědět více?
Podrobnosti o tvorbě Mapy spádovosti a dalších plánovaných funkcích a rozšířeních si můžete přečíst v rozhovoru s Tomášek Machalíkem z Národního pedagogického institutu (NPI).
Ve školním roce 2025/2026 otevíráme 15 mentorských skupin.