Doučování žáků ZŠ/SŠ škol studenty VŠ/VOŠ

Doučování studenty VŠ/VOŠ pedagogických (ale i jiných) oborů může přinést žákům nejen zvládnutí učiva, ale studenti mohou v žácích také vzbudit motivaci k učení a vztah k doučovanému předmětu nebo vzdělávání obecně. Studenti mohou působit jako starší kamarádi a dítě podpořit v osobní a emoční rovině. Zapojené VŠ/VOŠ naleznete zde.

Doučování žáků studenty VŠ/VOŠ je určeno především pro žáky, kteří mají dlouhodobě potíže s učivem, popřípadě se výrazně zhoršili v prospěchu během koronakrize. Doučování není například určeno pro přípravu žáků k přijímacím zkouškám na víceletá gymnázia.

Na doučování je možné využít prostředků z Národního plánu doučování (pokud se jedná o žáky dané ZŠ/SŠ). Někteří doučovatelé doučují zdarma. Vše záleží na konkrétní domluvě.
Poptávky po doučování je možné zadávat zde: https://zapojmevsechny.cz/doucovani/zajem-doucovani.

Někteří studenti doučují zdarma buď v rámci praxe (dostávají zápočet), nebo jako dobrovolníci bez nároku na odměnu. S většinou studentů je možnost sjednat DPP/DPČ a za jejich práci jim vyplatit odměnu. Vždy záleží na konkrétní dohodě mezi školou a studentem. Rozsah doučování (počet hodin) a další podrobnosti je třeba domluvit individuálně s konkrétním studentem.

Poptávka po doučování vložená do formuláře je automaticky uložena v databázi, ze které si studenti VŠ/VOŠ vybírají, kde budou doučovat.

Poptávka po doučování je vždy vázána na IČO konkrétní školy. Po první registraci obdrží každá škola unikátní heslo, které mezi sebou učitelé sdílejí. Po zadání tohoto hesla je možné nahlížet všechny poptávky školy nebo je spravovat (měnit, mazat, přidávat).

Tip: Ve formuláři stačí vyplnit jen IČO, ostatní údaje se načtou automaticky.

Poptávku do systému zadává buď učitel předmětu, třídní učitel nebo „koordinátor“ za školu – člen vedení, speciální pedagog, metodik prevence apod. Poptávku nezadávají rodiče. Každá poptávka musí obsahovat kontakt přímo na učitele, který bude se studentem komunikovat. Student se ozve na kontakt, který bude uveden ve formuláři. Uvádějte proto funkční email i telefonní číslo, zkrátíte tím proces domlouvání doučování.

Studenti mají metodickou podporu pro doučování na svých fakultách. Nicméně je potřebné, aby učitel, který doučování poptává, byl se studentem VŠ/VOŠ v kontaktu, aby komunikoval, co je třeba doučovat, popřípadě upozornil na specifika konkrétního žáka apod.

Spolupráce se studenty nevyžaduje žádné zvláštní administrativní úkony, pouze po ukončení doučování potvrdit rozsah doučování (jedním klikem na odkaz v emailu, který přijde z databáze). Po ukončení doučování je rozeslán krátký evaluační dotazník (doba vyplňování cca 2 min.), budeme rádi, pokud ho vyplníte.

Souhlas rodičů žáka s doučováním studentem VŠ/VOŠ zajišťuje ZŠ/SŠ.

Počítejte prosím s odlišným harmonogramem školního a akademického roku, VŠ/VOŠ studenti začínají semestr později.

Doučování nelze nárokovat. Pokusíme se zajistit co nejvíce doučujících VŠ/VOŠ studentů, ale může se stát, že poptávka po doučování nebude uspokojena.

Jak máme postupovat?

Pokud hledáte informace o Národním plánu doučování, klikněte zde.