VIDEO: Volají vám rodiče žáků i o víkendu? Vedení školy musí nastavit pravidla.

Komunikace s rodiči neodmyslitelně patří k práci každého učitele. Je ale nutné, aby pro tyto situace měla škola srozumitelně nastavená pravidla ve formě psaného kodexu. Tedy aby bylo například jasně řečené, že rodiče nemohou pedagogům telefonovat mimo pracovní dobu, říká Lenka Pechátová, zástupkyně ředitele Základní a mateřské školy Lyčkovo náměstí v Praze. Pedagožka vysvětluje, jak takový kodex vytvořit.

00:30 Proč se škola rozhodla vytvořit kodex pro komunikaci mezi rodiči a učiteli? Ukázalo se, že učitelé potřebují pro tyto situace podporu od vedení a jasně nastavená pravidla, vysvětluje zástupkyně ředitele Lenka Pechátová. Rodiče totiž někdy například telefonovali pedagogům pozdě večer. 

02:00 Jasně daná pravidla učitelům pomohla k většímu sebevědomí při jednání s rodiči žáků. 

03:00 Škola přizvala k  sepisování kodexu učitele, kteří o to projevili zájem a chtěli se zapojit. Vše bylo na bázi dobrovolnosti (kodex komunikace mezi učiteli a rodiči je ke stažení pod videem).

04:48 Jak při tvorbě kodexu postupovat? Měl by mimo jiné vycházet z potřeb jednotlivých učitelů, kteří s rodiči komunikují. Následně je třeba vybrat klíčové oblasti a ty podrobně rozpracovat.

06:25 O kodexu je potřeba informovat všechny rodiče i pedagogy. Na ZŠ Lyčkovo náměstí například pravidla vložili do žákovských knížek.

06:57 Kodex funguje jako rámec společných pravidel, detaily spolupráce si každý pedagog může nastavit podle sebe. Musí o tom ale vždy jasně informovat rodiče. 


Dokumenty zobrazené ve videu naleznete ke stažení zde: 

Příloha 1: Kodex komunikace mezi učiteli a rodiči - ZŠ a MŠ Praha 8, Lyčkovo nám.

vytisknout článek

Mohlo by Vás zajímat

Jak pracovat s dětmi a jejich rodiči, je-li ve školní třídě dítě se speciálními vzdělávacími potřebami
Když máte ve třídě dítě se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP), vezměte to za správný konec. Přečtěte si, proč se vám vyplatí připravit všechny, kterých se to týká, a možná vás překvapí, že to nejste jen vy a děti ve třídě. Máme pro vás tipy i praktické příklady, jak informace získat i předat, aby nikdo nepřišel k újmě.
Den otevřených dveří pro rodiče
Aby rodiče mohli zažít běžný den svých dětí ve škole, pořádá děčínská ZŠ Den otevřených dveří jen pro ně. Rodiče se účastní výuky a pomáhají tak zlepšovat klima třídy.
VIDEO: Tipy pro učitele – jak nastavit pravidla pro jednání s rodiči?
Práce učitele s sebou automaticky přináší i nutnost jednat s rodiči, což nemusí být vždycky zcela bezproblémové. Je dobré se na tyto situace dopředu připravit, umět si stanovit zdravé hranice a dokázat správně komunikovat. S tím vám pomůže zkušená učitelka a lektorka „Školy bez poražených“ Kateřina Vrtišková, která se ve videu podělí o své tipy a praktické ukázky.
Potřebujete poradit?
Napište nám.